Sähköauto ilman huolta arvon muuttumisesta? Katso suosittujen mallien leasingtarjoukset
Yksityisleasing on huoleton ja riskitön tapa sähköauton hankintaan - kiinteällä kuukausihinnalla, ilman suurta alkuinvestointia tai huolta hintakehityksestä.
Sähköautojen suosio kasvaa Suomessa, mutta monelle auton hankinta voi tuntua suurelta taloudelliselta sitoumukselta. Sähköauton yksityisleasing onkin erinomainen tapa päästä tutustumaan sähköautoiluun ilman suurta alkuinvestointia ja auton hankintaa omaksi. Lisäksi, jos sähköautojen arvon kehitys huolestuttaa, leasingilla tiedät täsmälleen mitä autoilusta maksat eikä sinun tarvitse huolehtia siitä, mihin hintaan saat auton myytyä joskus eteenpäin.
Sähköauton hankkiminen yksityisleasingilla sopii sinulle, jos sähköauton hankinta houkuttaa, mutta olet epävarma, sopiiko auto juuri sinun tarpeisiisi. Yksityisleasingilla pääset testaamaan autoa riskittä. Sähköauto soveltuu toki pidemmillekin ajomatkoille, mutta erityisesti lyhyehköjä matkoja arjessaan ajavalle sähköauto on hyvä valinta.
Entäpä sähköauton latausasiat? Löytyykö kotoasi, taloyhtiöstäsi tai työpaikaltasi sähköauton latauspiste? Onko lähistöllä muita sähköauton latauspisteitä, joissa auton saa lataukseen vaikkapa kauppareissun ajaksi? Mikäli vastaus näihin on kyllä, sähköauto voi olla sinulle sopiva valinta.
Yksityisleasingin etuna on, että kuukausimaksut ovat ennakoitavia. Huollot, korjaukset ja renkaat yleensä kuuluvat sopimukseen, jolloin autoilu on myös todella huoletonta. Tämä on toki asia, joka pitää aina varmistaa palveluntarjoajalta. Sopimuksissa ja niiden sisällöissä voi olla eroja. Lisäksi sopimuksesta riippuen voit leasingkauden päätteeksi lunastaa auton kokonaan itsellesi tai palauttaa auton palveluntarjoajalle ja valita uuden haluamasi automallin.
Kokosimme tähän muutaman esimerkin, mihin hintaan tällä hetkellä sähköautoja on tarjolla yksityisleasingilla.
Volvo EX30, alkaen 563 €/kk

Volvon EX30 on muita Volvon malleja pienikokoisempi täyssähköinen katumaasturi, joka on suunniteltu erityisesti kaupunkiajoon. Auto on tarjolla Bilian yksityisleasingilla alkaen hintaan 563€/kk.
Volkswagen ID.4, alkaen 599€/kk
Volkswagen ID.4 on crossover-tyyppinen täyssähköinen auto. Autoa on saatavana myös urheilullisena GTX-versiona, jossa on kaksi sähkömoottoria sekä neliveto. ID.4 Pro Comfort juhlamalli on tarjolla K-Autolla nyt alkaen hintaan 599€/kk.
MG 4, alkaen 397 €/kk
Kiinalaisen MG:n valmistama kompakti crossover MG4 tarjoaa edullisimman pään vaihtoehdon sähköautojen markkinoilla. Hedin Automotive tarjoaa autoa Hedin Drive yksityisleasingilla alkaen hintaan 397 €/kk.
Mercedes-Benz EQB, alkaen 662 €/kk
Mercedes-Benz EQB täyssähköinen ja tilava katumaasturi. EQB sopii isommillekin perheille, sillä sitä on saatavilla myös 7-paikkaisena. Veholla auto on tarjolla kiinteään kuukausihintaan alkaen 662 €/kk.
Kia EV3, alkaen 481 €/kk
Vuoden Auto Suomessa -tittelinkin voittanut Kia EV3 on näppärän kokoinen katumaasturi, josta on tarjolla myös GT-Line versio, joka tarjoaa perusmallia urheilullisempaa ajokokemusta, varustelua ja ulkonäköä. Kia EV3:a saa Hedin Automotivelta alkaen hintaan 481 €/kk.
Kilpailuta yksityisleasing Autotalli.comissa
Autojen hintatiedot on kerätty autoliikkeiden verkkosivustoilta 8.8.2025.
Autotalli.comissa voit kilpailuttaa juuri sinulle sopivan yksitysleasing-auton useiden palveluntarjoajien kesken. Kilpailuttaminen on ilmaista eikä sido sinua mihinkään. Voit kilpailuttaa kauttamme myös yrityksesi tarpeisiin sopivan yritysleasing-auton.
Nettiauto ja Autotalli.com kuuluvat samaan Alma Media -konserniin.
Also read
-
Helpoin tapa löytää sopiva sähköauto – uusi vertailu kokoaa yhteen kaiken tärkeän tiedon sähköautoista
Helpoin tapa löytää sopiva sähköauto – uusi vertailu kokoaa yhteen kaiken tärkeän tiedon sähköautoista -
Nettikaravaani uudistuu: helppoutta hakuun ja turvaa kaupankäyntiin
Nettikaravaani uudistuu: helppoutta hakuun ja turvaa kaupankäyntiin -
Tässä ovat Nettiauton myydyimmät autot vuonna 2025
Tässä ovat Nettiauton myydyimmät autot vuonna 2025 -
Koeajo: Kia EV4 Fastbackin muotokieli saa kilpailijat näyttämään eiliseltä
Koeajo: Kia EV4 Fastbackin muotokieli saa kilpailijat näyttämään eiliseltä -
Autoliikkeitä kiinnostavat yllättävän paljon ajetut käytetyt autot
Autoliikkeitä kiinnostavat yllättävän paljon ajetut käytetyt autot -
Koeajo: Uusi halvempi Tesla Model Y Standard – Mitä saa 40 tonnilla?
Koeajo: Uusi halvempi Tesla Model Y Standard – Mitä saa 40 tonnilla?
-
Koeajo: Sähkökatumaasturi Volvo EX60 hakee brändille kadonnutta mainetta
KoeajotKoeajo: Sähkökatumaasturi Volvo EX60 hakee brändille kadonnutta mainettaKoeajot -19.08.2026 -
Koeajo: Opel Astra hybridi on yllättävän taloudellinen perheauto
KoeajotKoeajo: Opel Astra hybridi on yllättävän taloudellinen perheautoKoeajot -18.08.2026 -
Nettikaravaani on mukana Lahden Caravan-messuilla syyskuussa
JututNettikaravaani on mukana Lahden Caravan-messuilla syyskuussaJutut -13.08.2026
-
Hakkapeliitta 9
KaaviHakkapeliitta 9
215 € -
nordman
Marttilanordman
150 € -
Antera
LappeenrantaAntera
400 € -
Winter icept IZ2 W616
YlöjärviWinter icept IZ2 W616
270 € -
Lappeenranta150 € -
Lappeenranta150 €
CAR NEWS
-
Rolf Nordmolta karmiva kommentti Janne Puhakasta – Sisko pelkäsi pahinta
Rolf Nordmolta karmiva kommentti Janne Puhakasta – Sisko pelkäsi pahinta -
Nyt puhuu Ruotsin koulusurmaajan isä: Perheellä kytkös Suomeen
Nyt puhuu Ruotsin koulusurmaajan isä: Perheellä kytkös Suomeen -
Junaliikenteessä täysi kaaos
Junaliikenteessä täysi kaaos -
Presidentin kansliasta historiallinen ilmoitus
Presidentin kansliasta historiallinen ilmoitus -
Venäjältä raju uhkaus Suomelle: "Häviää lopullisesti"
Venäjältä raju uhkaus Suomelle: "Häviää lopullisesti" -
Anni Vuohijokea epäillään rikoksesta
Anni Vuohijokea epäillään rikoksesta -
Petteri Orpo PS-ministeristä: "Marille jäitä hattuun"
Petteri Orpo PS-ministeristä: "Marille jäitä hattuun" -
Järkyttävä rikos paljastui – Kansanedustaja vaatii muutosta
Järkyttävä rikos paljastui – Kansanedustaja vaatii muutosta

