BMW 535

NEW 24H
2 500 €
535iA
Not roadworthy
Last updated 06.05.2026 Vantaa, Uusimaa
ID 15730164
next
prev
BMW 535
BMW 535
BMW 535
BMW 535
BMW 535
BMW 535
BMW 535
BMW 535
BMW 535
BMW 535
BMW 535
BMW 535
BMW 535
BMW 535
BMW 535
NEW 24H
Petrol
1997
223 500 km
Automatic
Ajonestovikainen 535iA varaosiksi tai korjattavaksi
Basic information
Registration number
OIF-892
Mileage
223 500 km
Engine
3.5 l, Petrol
Year model
1997 (first reg. 11-1997)
First usage date
13.11.1997
Gearbox
Automatic
Drive type
Rear wheel
Inspection date
5/2025
Sub Type
Sedan
Car type
Car
Color
Green metallic
VIN
WBADE21070BM84456
Technical information
Power
173 kW / 235 Hp
No. of person
5
No. of doors
4
Driver Seating Position
Left hand drive
Curb weight
1 660 kg
Gross weight
2 150 kg
Tow weight with brakes
2 000 kg
Tow weight without brakes
750 kg

If's car insurance accommodates your needs

IF
Vehicle history in Finland
Review the owner, inspection and insurance history of this vehicle from Rekkari.fi. Price from €2.90
Cross-border vehicle history
Check information on a vehicle’s damage history, mileage, and theft records in dozens of countries in addition to Finland. Discount pricing -20 %
Safety
ABS brakes
Alarm system
Fog lights
Traction control
Airbag
Driving assistant
Immobilizer
ABS brakes Alarm system Fog lights Traction control Airbag Driving assistant Immobilizer
Interior and comforts
Air conditioning: Manual
Cruise control: Traditional
Folding rear seats
Power windows
Ski hatch
Central locking: Remote control
Electric mirrors
Power steering
Seat heaters
Sport seats
Air conditioning: Manual Cruise control: Traditional Folding rear seats Power windows Ski hatch Central locking: Remote control Electric mirrors Power steering Seat heaters Sport seats
Electronics
Sound system
Sound system
Other
Alloy wheels
Rain Sensor
Suspension kit
Multiactive Steering Wheel
Service manual: Paper
Alloy wheels Rain Sensor Suspension kit Multiactive Steering Wheel Service manual: Paper
Notes

Olennaisimmat ensin: tämä auto ei käynnisty, eikä liiku omin voimin senttiäkään ajonestoyksikön vian takia, auton nouto siis vain trailerilla, lavetilla, hinurilla tai vastaavalla.


Sitten asiaan, tästä lähtisi oman ajan ja resurssien puutteen vuoksi varaosiksi tai osaavalle korjattavaksi ajonestovikainen, mutta muuten kohtuukuntoinen ja suhteellisen vähän ajettu 3.5-litraisella V8-moottorilla oleva automaatti-E39.


Auton ajonestoyksikkö, EWS, sanonut itsensä irti 2025 toukokuussa. Siitä lähtien ollut taivasalla seisonnassa. Vanha yksikkö tiltannut niin, etten ole kyennyt kopioimaan sen sisältämiä tietoja ehjään yksikköön. Kone kyllä pyörii mikäli kyseisen yksikön ohittaa hyppylankojen ja sulakkeen avulla, mutta ei käynnisty koska moottorinohjaus ei anna kipinää sekä polttoainetta...

Olennaisimmat ensin: tämä auto ei käynnisty, eikä liiku omin voimin senttiäkään ajonestoyksikön vian takia, auton nouto siis vain trailerilla, lavetilla, hinurilla tai vastaavalla.


Sitten asiaan, tästä lähtisi oman ajan ja resurssien puutteen vuoksi varaosiksi tai osaavalle korjattavaksi ajonestovikainen, mutta muuten kohtuukuntoinen ja suhteellisen vähän ajettu 3.5-litraisella V8-moottorilla oleva automaatti-E39.


Auton ajonestoyksikkö, EWS, sanonut itsensä irti 2025 toukokuussa. Siitä lähtien ollut taivasalla seisonnassa. Vanha yksikkö tiltannut niin, etten ole kyennyt kopioimaan sen sisältämiä tietoja ehjään yksikköön. Kone kyllä pyörii mikäli kyseisen yksikön ohittaa hyppylankojen ja sulakkeen avulla, mutta ei käynnisty koska moottorinohjaus ei anna kipinää sekä polttoainetta ajoneston signaalin puutteen takia.


Auto on yritetty katsastaa viimeeksi katsastettu toukokuussa 2025, tuloksena hylätty. Hylkyviat (takajarruletkut, viallinen lambda-anturi ja raidetangon väljät nivelet) on korjattu, mutta autoa en saanut uusintanäytölle em. ajonestovian ilmaantumisen takia. Muita vikoja autossa on tyhjentynyt ilmastointi, sivuista ja alareunasta haljennut tuulilasi, puuttuvat etusumuvalot sekä takaoikealla yksi väljä tukivarsi, johon saa osat mukaan molemmin puolin. Ruostetta on päässyt pesiytymään pariin E39:lle tyypilliseen kohtaan, näistä on tarkemmat kuvat, muuten pellit hyvät. Puskureissa ja helmoissa jonkin verran jälkiä vanhasta korisarjasta, joka poistettu koska kuljettajan puolen helma hankasi oven alareunasta maalit puhki. Pakoputkisto on pakosarjoista taaksepäin omatekoinen 2.5"-tuumainen peltiputkisto yhdellä ulostulolla, alta löytyy metallikennolliset katalysaattorit ja pari läpivirtaavaa vaimenninta, joilla äänet saatu normaalioloissa hyvinkin maltillisiksi, mutta reilummin poljettaessa ovat äreän puoleiset.


Sisusta on alkuperäisen mallinen, väriltään tumma sinivihreä, kunnoltaan asiallinen, etupenkkeinä käsisäädöin olevat kankaiset Sport-penkit. Takapenkit ovat myös alkuperäiset kankaiset ja taittuvat 60-40. Radio vaihdettu Pioneerin sisääntaittuvalla LCD-näytöllä ja DVD-soittimella olevaan malliin sekä äänentoistoa paranneltu muutenkin. Ratin äänentoistoon liittyvät näppäimet eivät toimi radion vaihdon takia, vakionopeudensäädin toimii normaalisti.


Auto ei tosiaan tule liikkumaan omin voimin mihinkään edellä useamman kerran mainitun ajonestovian takia, joten varauduthan noutamaan auton trailerin, lavetin tai vastaavan kanssa.


Lisätietoja soittamalla tai viestillä, parhaiten minut saa kiinni arkisin klo 8-20 sekä viikonloppuisin 10-20.

Contact
Jere Martikainen
Instructions for secure vehicle sales

BMW 535  4.1 Read 71 BMW 535 -review

Automatic cars Low mileage cars Cars for reconditioning

Seller

Member since 5 years
Jere Martikainen
Private seller
Jere Martikainen, Vantaa, Uusimaa
How about a smarter sale?InstructionTo take care of the paperwork and payment securely via our service, ask the seller for a Smart sale. For a Smart sale, you can apply for financing offered by OP Financial Group.
Questions about the vehicle?
Call
 
Tel.
Mobile
  • For customers of all Finnish banks
  • Fast financing decision
  • Free application, no obligation to take financing
  • First invoice is always free of charge and interest-free
Jere Martikainen
Best time to contact: 08-20
How about a smarter sale?
To take care of the paperwork and payment securely via our service, ask the seller for a Smart sale. For a Smart sale, you can apply for financing offered by OP Financial Group.
Read more
  • Identified seller and ownership
  • Bill of sale signed digitally
  • Secure payment

If's car insurance accommodates your needs

IF
Instructions for secure vehicle sales

BMW 535  4.1 Read 71 BMW 535 -review

Automatic cars Low mileage cars Cars for reconditioning

BMW Test drives