Siitä seuraavalle pirteä kiva focus, vääntöä ja pauketta löytyy. Hyvä ajettava, ei kolinoita tai muuta epämääräistä ja erittäin lämmin auto.
Ollut minulla vajaa 2.5v ja noin 37tkm ja sinä aikana tehty paljon remonttia.
Tekniikka:
-Airtec stage 2 isompi välijäähdytin
-BSR intake kit, johon vaihdettu K&N suodatin
-Turbosmart bypass
-Milltek 2.75 sport putkisto katalysaattorin paikan jälkeen
-itse tehty decat, katin saa mukaan ja voin sen myös asentaa paikalleen, kun siinä laipat päissä jonka ansiosta helppo vaihtaa.
-Sähkönen cutout ennen takapönttöä, saa siis napista sisältä ohitettua takapöntön ja putken täysin suoraksi, tälle löytyy myös peitepala joka nopea vaihtaa paikalleen ja voin sen myös laittaa
-säädetty penkissä, 240hp ja 419nm renkailta, eli oisko koneelta +270hp. Penkkilappu löytyy
-hardrace jäykempi moottorin kannake (jakopään puoleinen), ja powerflex uretaanikumi jäykentämässä moottorin heilahduksenvaimenninta alhaalla
Minun aikasia remontteja:
-220tkm, 6/24, ilmastointihuolto, raitisilmansuod
-222tkm, 7/24, jäähdytinnesteet, jarru ja kytkinnesteet, öljyt ja suodatin
-227tkm, 9/24, jakopää, vesipumppu, apulaitehihnat
-228tkm, 10/24, LuK (sama kuin orkkis) RS kytkinpaketti, vauhtipyörä
-230tkm, 11/24, VVT pyörät, nokkien stefat, jakohihna
-232tkm, 2/25, etuiskareiden yläpäät
-234tkm, 3/25, öljyt ja suodatin
-239tkm, 9/25 takajarrulevyt, sytytystulpat
-243tkm, 12/25, öljyt ja suodatin
-244tkm, 12/25, hammastanko, ohjaustehostinöljyt, apulaitehihnojen kiristimet
-248tkm, 3/26, etupyöränlaakerit, vaihteiston vetoakselien stefat, vaihteistoöljyt, takaiskarit, takaiskareiden yläpäät
-252tkm, 7/26, etuiskarit, etujouset, etujarrulevyt, raitisilmansuod, ilmastointihuolto, moottoriöljyt ja suodatin.
Autossa myös
-alkuperäisen akun tilalle vaihdettu isompi 80ah agm akku.
-Calix 2ah ylläpitolaturi, letkulämmitin ja sisätilapistoke.
-Kestävemmät siniset silikoniset jäähdytinnesteletkut ja välijäähyltä kaasuläpälle menevä ahtoputki
- pioneer 2 din mankka carplaylla ja peruutuskameralla.
-ai sonic 6.5 erillissarja etupäässä joille hanskalokerossa vahvistin 2x200w rms. Subbarille johdot kontissa
-pieni lisävalopaneeli maskin takana
- kattosaumat putsattu ja tiivistetty uudelleen (tyyppivika)
-sisusta pesty tekstiilipesurilla ja on siisti
Talvirenkaat yhden talven ajetut nastat ST orkkisvanteilla. Kesärenkaat kuvissa näkyvillä vanteilla, alkaa olla vaihtokunnossa. Tänä kesänä hitsattu helmamuovien takaa piilosta ruosteita ja samalla hiottu ja suojattu pintaruosteita, ja pohjasta kaksi paikkaa hitsattu, ei siis hitsattavaa nyt, mutta pintaruostetta tieten tämän ikäisestä löytyy. K&N ilmansuodatin pestävää ja öljyttävää mallia. Huoltanut sen aina kun ollut likaisen näköinen tai viimeistään 10tkm välein niinkuin moottoriöljytkin. Turvavyön piippaus koodattu pois (onnistuu laittaa takas)
Mukaan saa myös toiset etu umpiot, takalasinpyyhkimen ja jotain muuta pientä. Kuitit löytyy minun ajalta lähes kaikesta tuhansien edestä, ja edellistenkin jäljiltä jotain.
Remonttia tehty paljon mutta auto silti 20v vanha eli käytönjälkiä löytyy. Kuitenkin hyvin toimiva ja kunnossa.
Ilmansuodatin just huollettu. Jarrunesteet, moottoriöljyt ja suodattimen vaihdan vielä ennen myyntiä.
Vaihdossa voi tarjota mitä vaan mutta lähinnä kiinnostais mk7 matala transit tai customi