Iveco Daily

5 000 €
5 200 €
50C13
Päivitetty 30.10.2026 Oulu, Pohjois-Pohjanmaa
ID 15862411
next
prev
Iveco Daily
Iveco Daily
Iveco Daily
Iveco Daily
Iveco Daily
Iveco Daily
Iveco Daily
Iveco Daily
Iveco Daily
Iveco Daily
Iveco Daily
Iveco Daily
Iveco Daily
Iveco Daily
Iveco Daily
Iveco Daily
Iveco Daily
Iveco Daily
Iveco Daily
Iveco Daily
Iveco Daily
Iveco Daily
Iveco Daily
Iveco Daily
Diesel
2000
349 392 km
Manuaali
KATSASTETTU JA ISOSTI HUOLLETTU, 6/26. UUSI TUULILASI 10/26 *EI RAJOITINTA*
Perustiedot
Rekisterinumero
HYN-317
Mittarilukema
349 392 km
Moottori
2,8 l, Diesel
Vuosimalli
2000
Vaihteisto
Manuaali
Vetotapa
Takaveto
Katsastettu
6/2026
Korimalli
Alusta
Auton tyyppi
Kevyt kuorma-auto
Väri
Valkoinen
Tekniset tiedot
Teho
92 kW / 125 Hv
Henkilömäärä
3
Ovien lkm
5
Ohjauslaite
Vasemmalla
Omamassa
3 400 kg
Kokonaismassa
5 200 kg

Haussa edullisin autovakuutus?

IF
Ajoneuvon historia Suomessa
Katso ajoneuvon aiemmat omistajat, tehdyt katsastukset ja vakuutukset Rekkari.fistä. Hinta alkaen 2,90 €.
Ajoneuvon historia eri maissa
Katso tiedot ajoneuvon vaurioista, kilometreistä ja varkauksista kymmenissä maissa Suomen lisäksi. Tarjoushinta -20 %.
Sisätilat ja mukavuudet
Keskuslukitus: Kaukosäätöinen
Ohjaustehostin
Lohkolämmitin / moottorilämmitin
Sisätilanpistoke
Keskuslukitus: Kaukosäätöinen Ohjaustehostin Lohkolämmitin / moottorilämmitin Sisätilanpistoke
Elektroniikka
Äänentoistojärjestelmä
Äänentoistojärjestelmä
Muut
Huoltokirja: Paperinen
Turbo
Tavaratilan lämmönsäätölaite
Vetokoukku
Huoltokirja: Paperinen Turbo Tavaratilan lämmönsäätölaite Vetokoukku
Lisätiedot

Tästäpä itselle lähes tarpeeton työvalmis työjuhta jollekin jolla enempi käyttöä on, ja mielellään ymmärrystä vanhoja koneita kohtaan.


Lue teksti huolella ennen yhteyden ottoa, tässä on vastaus moneen kysymykseen.


Iveco on ollut itsellä viimeiset pari vuotta lähinnä varasto käytössä, mutta nyt se on huollettu ja remontoitu liikennekäyttöön ja katsastettu huomautuksitta 30.6.2026


Katsastuksen/huollon jälkeen autoon on kertynyt jo yli 1500km ajoa, ja lisää tulee tarpeen mukaan, polttopuita olen tällä nyt pari kuormaa kuskannut ja onpa tällä aiemmin erästä autoakin kuljetettu, itse auto ei kyydissä juurikaan tuntunut, auton kokonaismassa kun on 5200kg ja omapaino 3400kg, jarrullisen kärryn massa saa olla ilmeisesti 3500kg


Autoon on vahdettu jakopään hihna rullineen ja pultteineen 6.6.2026, samalla avauksella moottoriin...

Tästäpä itselle lähes tarpeeton työvalmis työjuhta jollekin jolla enempi käyttöä on, ja mielellään ymmärrystä vanhoja koneita kohtaan.


Lue teksti huolella ennen yhteyden ottoa, tässä on vastaus moneen kysymykseen.


Iveco on ollut itsellä viimeiset pari vuotta lähinnä varasto käytössä, mutta nyt se on huollettu ja remontoitu liikennekäyttöön ja katsastettu huomautuksitta 30.6.2026


Katsastuksen/huollon jälkeen autoon on kertynyt jo yli 1500km ajoa, ja lisää tulee tarpeen mukaan, polttopuita olen tällä nyt pari kuormaa kuskannut ja onpa tällä aiemmin erästä autoakin kuljetettu, itse auto ei kyydissä juurikaan tuntunut, auton kokonaismassa kun on 5200kg ja omapaino 3400kg, jarrullisen kärryn massa saa olla ilmeisesti 3500kg


Autoon on vahdettu jakopään hihna rullineen ja pultteineen 6.6.2026, samalla avauksella moottoriin vaihdettiin vesipumppu, kampi ja nokka-akselin stefat, laturin hihnan kiristin+hihna (SKF laatua) ,sekä nesteet ja öljyt suodattimen kera.


Edellä mainittujen lisäksi autoon laitettiin uudet vaihteisto ja peräöljyt, ilmansuodatin sekä pyyhkijänsulat.


Vanha "kone" kun on kyseessä niin eipä tuota ilman peltitöiden tekoa viitsinyt katsastukseen viedä, lattioista löytyi pyöräkoteloiden läheisyydestä pienehköt hitsausta vaativat kohdat, mutta lopulta päädyin irroittamaan lisäksi vanhat niittipaikat pyöräkoteloista pois ja hitsaamaan uudet pellit tilalle, rungollisessa autossa korin niittipaikat ovat olleet sallittuja, ne kun eivät ole kantavia osia.


Auton katossa oli aiemmin puiden roskien ja veden aiheuttamaa lahovikaa tuuliohjaimen liitoskohdassa, tämä on nyt hitsattu, epoximaalattu ja kotelosuojattu, tuulilasi on uusi ja tuuliohjain on säädetty alemmaksi ja siitä on poistettu veden ja roskien poispääsyn estävä koristelista. (kuvia lisätty)


Edellä mainittujen lisäksi autossa on patinaa, haljennutta muovia, ruostetta, ja muuta fiksattavaa ja varmasti sitä saa tulevaisuudessakin korjailla vaikka nyt onkin hyvässä työkunnossa, eli aivan kuten muitakin vanhoja autoja, auto on karu joten se ei sovellu herkille.


Pakki on hiukan jäykkä laittaa päälle, mutta menee kyllä helposti kun oppii laittamaan, ei rutise tms joten ei vaadi toimenpiteitä (minulla on 90tkm ajettu samanlainen asuntoautona jossa sama ominaisuus) ja ilmeisesti venttiilikoppa hikoilee hiukan öljyä ja valuttaa sitä alas, moottorin vauhtipyörä on kuiva ja kosteus tulee selvästi vauhtipyörää ylempää joten kampiakselin stefasta tuskin tulee, tämä ei ole siis vakavaa eikä mittatikun pinta ole laskenut tuon 1500km aikana, auto ei siis jätä lammikkoa alle vaan tipauttaa satunnaisesti pitkillä väleillä ajon aikana.


Autossa on 1000kg takalaitanostin joka toimii, sitä saa käytettyä kontin sisä ja ulkopuolelta, kontin sisämitat noin: pit, 4300mm, lev 2200mm, kork 2000mm.


Auton mukaan tulee puiset ajorampit joiden avulla sisään saa ajettua "nappisilmä Lada" kokoluokan auton, rampit saa hyvin tuettua takalaitanostimeen, mitään jenkkiä en silti näiden päälle ajaisi eikä takaovia tällöin saisi kiinnikkään. Kontin lattiassa on tukevat silmukat ja etupäässä riski vinssi jonka uutena siihen ostin, vinssiä en ole edes vielä kokeillut, hiukan on kesken suunnittelu, ajatus on ollut että romuautoja saisi hinattua kyytiin.


Konttiin tulee voimavirta, siinä on voima ja valovirta pistokkeet ja valot, lisäksi siinä on 12 V valot jotka myös toimii.


Kontissa on myös lämmityskennosto johon moottorin nesteet kiertää, puhallinta en onnistunut käynnistämään enkä pahemmin siihen perehtynyt.


Auto sopii hyvin harrastekäyttöön esim jokkikseen, motocrossiin tms, tai voihan tuolla ihan töitäkin tehdä, piirturikin on juuri kalibroitu katsastuksessa, tämän voi myös muutoskatsastaa tarpeettomana pois, nopeudenrajoitinta autossa ei ole eikä se sitä tarvitse kun on vanhempi kuin 2001 vuosimallia, tämä on vain etu.


Renkaat ok kunnossa (vuorikuvio kitkat) ja alusta on paripyörällinen joten tämä ei helposti jää kiinni, autossa on siis runko, ja kevyt kuormurina vero reilu 100€/vuosi.


Auton sisusta on pesty kunnolla, tällä voi siis ajella vaikka häihin.


Radio toimii, mankassa häikkää, auto on 6 vaihteinen.


HINTA ILMOITUKSESSA, AUTON HANKINTA HINTA ENNEN REMONTTEJA OLI 4500€.


Tappiolla menee siis jos menee, tutki katsastettujen pulla-autojen hintoja, huoltokirja ei ole "täydellinen" kuten kuvasta voi päätellä, nyt on luonnollisesti ajan tasalla.


Auto toimii ja käy hienosti ja on hyvä ajaa, turbokin on jossain vaiheessa ilmeisesti vaihdettu kun on niin puhdas, hyvin viheltelee, kilometritkin ovat maltilliset.


Kuskin penkissä säätö kuskin painon mukaan, kermana kakun päällä 2Xavaimet joissa kaukosäätöinen toimiva keskuslukitus.


Kuvia ei voinut ladata kuin 24, mutta voin antaa lisää kiinnostuneille.


EI VAIHTOA.


Soittaja on voittaja, myös whatsapilla tavoittaa.

Ota yhteyttä
Antti Väliahdet
Ohjeita turvalliseen ajoneuvokauppaan

Iveco Daily  4 Lue 22 Iveco Daily -arvostelua

Dieselit

Myyjä

Jäsenenä 5 kuukautta
Antti Väliahdet
Yksityinen myyjä
Antti Väliahdet, Oulu, Pohjois-Pohjanmaa
Kaupat fiksummin?InstructionPyydä myyjältä Fiksua kauppaa, jossa kauppakirja ja maksu hoidetaan luotettavasti palvelumme välityksellä. Fiksuun kauppaan voi hakea OP Yrityspankki Oyj:n tarjoamaa rahoitusta.
Kysyttävää kohteesta?
Soita
 
Puh.
Matkapuhelin
  • Kaikkien pankkien asiakkaille
  • Rahoituspäätös jopa heti
  • Maksuton hakemus, ei sido rahoituksen ottoon
  • Ensimmäinen lasku on aina koroton ja kuluton
Antti Väliahdet
Kaupat fiksummin?
Pyydä myyjältä Fiksua kauppaa, jossa kauppakirja ja maksu hoidetaan luotettavasti palvelumme välityksellä. Fiksuun kauppaan voi hakea OP Yrityspankki Oyj:n tarjoamaa rahoitusta.
Lue lisää
  • Tunnistettu myyjä ja omistajuus
  • Kauppakirjan sähköinen allekirjoitus
  • Turvallinen maksu

Haussa edullisin autovakuutus?

IF
Ohjeita turvalliseen ajoneuvokauppaan

Iveco Daily  4 Lue 22 Iveco Daily -arvostelua

Dieselit

Iveco Koeajoja