Toyota RAV4: Pioneerin paluu
Toyotan RAV4:ää voidaan sanoa maailman ensimmäiseksi katumaasturimalliksi. Vuonna 1994 se loi luokan, joka on tänä päivänä yksi suosituimmista autosegmenteistä.
RAV4:stä on menossa kolmas kehitysversio ja uusin malli tekee selkeän pesäeron edeltäjäänsä erityisesti sisä- ja ulkomittojen suhteen. Pituutta Toyota on venähtänyt 20 senttiä ja leveyttäkin on siunaantunut mukavasti lisää.
Myös akseliväliä on kasvatettu 10 sentillä, mikä rauhoittaa käytöstä erityisesti kovemmissa nopeuksissa. Kasvaneiden mittojen lisäksi ulkomuoto on kokenut melkoisen uudistuksen ja RAV4 onkin aiempaa massiivisemman oloinen.
Paisunut koko on tehnyt hyvää myös sisätiloille, sillä takapenkkiläisille on tullut runsaasti lisää jalkatilaa. Nyt takapenkille mahtuu heittämällä kolme raavasta miestä, mikä on keskikokoisten katumaasturien luokassa poikkeuksellista.
Takapenkit lepoasentoon

Takapenkkiläisten olosta voi tehdä tarpeen mukaan todella mukavaa, sillä penkkien selkänojat saa laskettua lepäävämpään asentoon. Tämä syö hieman takakontin tilaa, mutta uutuusmallin lisäsenttien ansiosta mukava kyyti takapenkillä ei automaattisesti tarkoita pientä takakonttia.
Kontin lastauskorkeus on sopivan matala ja tilaa on runsaasti. Koeajomalli on varustettu integroidulla tavaraverkolla, jonka avulla tavaroiden lentäminen sisätiloihin estetään onnettomuustilanteessa tai pomppivassa kyydissä.
Takaluukku toimii sähköllä, mikä on tämän hintaluokan katumaastureissa silkkaa luksusta. Se saattaa tuntua vähäpätöiseltä asialta, mutta helpottaa arkea huomattavasti. Takakontin avaaminen käsipelillä viiden kauppakassin kanssa on nimittäin yllättävän hankalaa.
Mikä on ajettavuuden laita?
Suurimmat kysymysmerkit ja kehityksen paikat läpi koko Toyota-malliston ovat olleet ajettavuus ja ohjaustuntuma. Ne kun ovat olleet pahasti alakynnessä vaikkapa eurooppalaisiin autovalmistajiin verrattuna.
Japanilaisvalmistaja on saanut nuhteita heikosta ajettavuudestaan lähes jokaisen mallinsa kohdalla ja valitettavan usein niihin on ollut myös aihetta. Uusi RAV4 korjaa tilannetta, sillä kasvaneiden mittojen myötä myös ajettavuus on parantunut huomattavasti.
Ohjaustuntuma on parantunut ison harppauksen ja tuntuma tiehen on hyvä. Ohjaus on riittävän hyvin tehostettu, mutta tunnokas. Sen kanssa on varmasti jumpattu suunnittelu- ja testaustiimissä ahkerasti, sillä ero aiempaan on huomattava.
Ei vastaavaa kyytiä kuin Lexuksella
Toyotan kehno ohjaustuntuma ja keskitasoinen ajettavuus ovat kummastuttaneet jo vuosikausia, sillä maailman suurimpiin autovalmistajiin kuuluvan konsernin tuotteiden luulisi olevan myös niitä parhaita ajettavia.
Päätuote Toyotan kohdalla niin ei kuitenkaan ole ollut, toisin kuin vaikkapa Lexuksen kohdalla. Saman konsernin Premium-merkki Lexus on tehnyt aina ajettavuudeltaan ja viimeistelyltään erinomaisia tuotteita. Saman tunnelma soisi periytyvän myös Toyota-leiriin.
Nelivetoisen ja 2-litraisella bensakoneella varustetun koeajoauton suorituskyky jää valitettavan vaisuksi. Tehoa se tarjoaa 150 hevosvoimaa, mutta se saavutetaan vasta 6000 kierroksen kohdalla. Vääntöä kaksilitrainen kehittää 195 Nm, mikä ei sekään huimaa päätä.
Lisävoima tarpeen ohituksissa
Satasen vauhtiin pääsemiseen RAV4:llä kestää 10,7 sekuntia, mikä on nykyautoja vertailtaessa laiska tulos. Erityisesti ohitustilanteissa voimaa jää kaipaamaan lisää, sillä kaupunkiajosta RAV4 selviytyy moitteetta.
Lisää voimantunnetta ja vääntöä kaipaavan kannattaakin harkita moottorivaihtoehdoksi 2,2-litraista diesel-versiota. Sen lukemat ovat 150 hv ja 340 Nm, jotka tekevät kulkupuolesta bensiiniversiota parempaa.
Koeajoautossa on portaaton Multidrive S-automaattivaihteisto, joka on kieltämättä onnistunut. Tunnelma ei juuri häviä markkinoilla oleville kaksoiskytkinvaihteistolle. Se on myös omiaan tekemään vaisuhkosta moottorista entistä lauhkeamman, koska voima välittyy pyörille huomaamattomasti ja nykimättä.
Nelivedon toiminta pääsee parempaan puntariin talviolosuhteissa, mutta kesäaikanakaan sen toiminnassa ei ole moitteen sijaa. Teknisesti Toyota on aina tehnyt huipputuotteita, eikä RAV4 suinkaan ole poikkeus.
Alusta vakuuttaa
Alusta on muiden katumaasturien tavoin jämäkkä ja merkin muihin autoihin verrattuna itse asiassa erinomaisen tuntuinen. Siinä on sopivaa jämeryyttä, jota sopisi toivoa myös monelta muulta Toyota-mallilta.
Koeajoversion pyöräkoko on suuri, joten rengasmelua syntyy väkisinkin. Renkaiden ääni kantautuukin ohjaamoon selkeästi, mikä erottaa sen Premium-luokan katumaastureista. Mutta toisaalta niin tekee hintakin. RAV4 ei suinkaan kilpaile kalliimpien saksalaismerkkien, vaan keskihintaisten katumaasturien sarjassa.
Renkaat alkavat ulvoa jo taajamavauhdeissa, mutta kovemmat vauhdit eivät juuri nosta äänitasoa. Rengasmelun lisäksi sisätiloihin ei juuri tunkeudu muuta ääntä, sillä moottori on saatu eristettyä hyvin pitkälle kuulumattomiin.
Moottori ei siis herätä suuria intohimoja, mutta muotoilu on sen sijaan onnistunut. RAV4 on sekä mitoiltaan että ulkonäöltään edeltäjämallia massiivisempi ja modernimpi. Keulan muotoilu on aggressiivista, kuten katumaasturiluokassa on nykyisellään tapana.
Takaosan muotoilu jakaa mielipiteitä. Takavalot on nostettu korkealle ja puskurin ja valojen välillä on useamman kymmenen sentin tyhjä tila. Se näyttää tietyllä tapaa kummalliselta, mutta toisaalta tuo autolle persoonallista ilmettä.
Tyylitellympi sisusta
Myös sisätilat on vedetty uusiksi ja Toyota on tehnyt kovasti töitä tuodakseen sisustansa kilpailijoiden tasolle. Sinisellä tehostevärillä reunustetun mittariston ilme on moderni ja tyylikäs. Ohjaamo on muutenkin toimiva ja entistä tyylitellympi kokonaisuus.
Hinnaltaan RAV4 sijoittuu keskikastiin, sillä etuvetoisena ja manuaalivaihteisena hinnat alkavat 35 000€:sta. Edullisin neliveto jää puolestaan juuri ja juuri alle 40 000€:n. Automaattiversiona hinta kipuaa väkisin korkeammaksi.
Kokonaisuudessa RAV4 on onnistunut mallipäivitys. Teknisesti vakuuttava ja muodollisesti pätevä auto saanee ainakin Toyotan uskolliset kannattajat autokaupoille, mutta uudistuneen katumaasturin uskoisi kiehtovan myös muiden merkkien kannattajia.
Tuomas Rajala
Kehuja: muotoilu, tilat ja muunneltavuus, ohjaustuntuma, automaattivaihteisto
Parantamisen varaa: rengasmelu, suorituskyky
Toyota RAV4 Tekniset tiedot:
LUE MYÖS
-
Toyota RAV4 2,5 Hybrid – nuorekkaampi ote autoiluun
Katso video Toyota RAV4 2,5 Hybrid – nuorekkaampi ote autoiluun -
Toyota RAV4 Hybrid 4WD – Kaksineuvoinen RAVuri
Toyota RAV4 Hybrid 4WD – Kaksineuvoinen RAVuri -
Koeajo: Retkeilyauto Toyota Proace Max tarjoaa monikäyttöisen tukikohdan
Koeajo: Retkeilyauto Toyota Proace Max tarjoaa monikäyttöisen tukikohdan -
Koeajo: Toyota Proace City - Ällistyttävän pihi työjuhta, joka ei jätä pulaan
Koeajo: Toyota Proace City - Ällistyttävän pihi työjuhta, joka ei jätä pulaan -
Koeajo: Toyota Hilux GR Sport II on työkalujen työkalusta laadittu sporttimalli
Koeajo: Toyota Hilux GR Sport II on työkalujen työkalusta laadittu sporttimalli -
Toyota Yaris Cross - Facelift toi tehoa ja turvallisuutta
Toyota Yaris Cross - Facelift toi tehoa ja turvallisuutta
-
Tässä ovat Nettiauton myydyimmät autot vuonna 2025
JututTässä ovat Nettiauton myydyimmät autot vuonna 2025Jutut -08.01.2026 -
Koeajo: Kia EV4 Fastbackin muotokieli saa kilpailijat näyttämään eiliseltä
KoeajotKoeajo: Kia EV4 Fastbackin muotokieli saa kilpailijat näyttämään eiliseltäKoeajot -18.12.2025 -
Autoliikkeitä kiinnostavat yllättävän paljon ajetut käytetyt autot
JututAutoliikkeitä kiinnostavat yllättävän paljon ajetut käytetyt autotJutut -15.12.2025
-
Mynämäki390 € -
NR-LT
LempääläNR-LT
550 € -
Primacy 4
HelsinkiPrimacy 4
450 € -
SUV
HelsinkiSUV
250 € -
Talvirengas
TampereTalvirengas
90 € -
Lappeenranta500 €
AUTOUUTISET
-
Öljykaaos leviää maailmalla – Arvio Trumpin seuraavasta teosta: "Niinpä hän lähtee takaisin kotiin"
Öljykaaos leviää maailmalla – Arvio Trumpin seuraavasta teosta: "Niinpä hän lähtee takaisin kotiin" -
Raivo repesi Trumpin lippalakista
Raivo repesi Trumpin lippalakista -
Tuliko jälleen julki uusi kuva Andrew’sta ja Epsteinin uhrista?
Tuliko jälleen julki uusi kuva Andrew’sta ja Epsteinin uhrista? -
15-vuotiaat pojat raiskasivat lapsen Pasilassa
15-vuotiaat pojat raiskasivat lapsen Pasilassa -
Raju onnettomuus Kehä I:llä
Raju onnettomuus Kehä I:llä -
Suurin šokki vuosikymmeniin saattaa olla käynnistynyt
Suurin šokki vuosikymmeniin saattaa olla käynnistynyt -
Vantaan kouluihin tiukka linjaus – Koskee myös uskonnollista pukeutumista
Vantaan kouluihin tiukka linjaus – Koskee myös uskonnollista pukeutumista -
Poliisi huolissaan: Suomeen rantautuneessa vaarallisessa ilmiössä uusi piirre
Poliisi huolissaan: Suomeen rantautuneessa vaarallisessa ilmiössä uusi piirre

