BMW Z4 – tunnetta ja tukan tuiverrusta
Uusi BMW Z4 on odotettu auto. Toisen sukupolven Z4 poistui markkinoilta jo vuonna 2016, joten BMW on odottanut kolme pitkää vuotta uuden Z4:n kanssa.
BMW Z -alkuinen mallisarja sai syntynsä jo vuonna 1989, kun saksalaisvalmistaja esitteli Z1:n. Todellinen jysähdys tuli kuitenkin vasta vuonna 1993, kun kaksi vuotta Z1:n markkinoilta poistumisen jälkeen BMW esitteli James Bond Goldeneye -elokuvissakin esiintyneen Z3:n. Autoa valmistettiin 1993-2002.
Vuonna 2000 BMW toi markkinoille pyöreämuotoisen Z8:n, mutta autoa tehtiin vain kolme vuotta. Vuonna 2002 Z3:n korvasi Z4, jonka ensimmäistä sukupolvea tehtiin vuosina 2002-2008. Vuonna 2009 estradille tuli uusi toisen sukupolven Z4, jota valmistettiin vuosina 2009-2016.
Nyt neljä vuotta myöhemmin BMW tuo markkinoille monen BMW-ihmisen ja Z4-fanin odottaman uuden kolmannen sukupolven Z4:n ja Z-mallien 6. sukupolven. Onko uutuus odotuksen arvoinen?
Sama perusrakenne Toyota Supran kanssa

Lähtöasetelma ei ole monen BMW-intoilijan mielestä otollisin mahdollinen. Uusi Z4 tulee tarjolle myös Toyotana. Uusi Supra jakaa BMW Z4:n kanssa perusrakenteen. Se ei varmasti saa BMW-ihmisiä hyppimään innosta, vaikka Toyotat tunnetusti ovat vahvoja ja haluttuja autoja niin globaalisti kuin Suomessa.
Tässä tapauksessa on kyse mielikuvista, joita muun muassa mainonnan avulla pyritään muokkaamaan haluttuun suuntaan. BMW:n ja Toyotan isolla rahalla rakennetut imagot ovat täysin erilaiset, joten urheilullisuudestaan tunnetumpi BMW antaa kenties enemmän Toyotalle, kun “kaikki” loppujen lopuksi tulevat tietämään, että Z4 ja Supra jakavat perusrakenteen eli ovat hyvin pitkälle sama auto.
Nyt keskitymme enemmän juuri itse autoon, ei mielikuviin, ja siihen kuinka hyvältä tai huonolta se tuntuu rättikattoisena avoautona BMW-merkki keulassa.
BMW Z4 on perinteinen roadster mutta yllättävän kookas sellainen
Uusi Z4 ei ole mikään pieni auto. Ei sellainen, Saab 96:n monista lempinimistä yhtä lainatakseni, kajakkikaksikko kuin vuoden 1993 Z3 on. Ohjaamossa on isolla ihmisellä väljät oltavat ja viereen mahtuu samanmoinen kookas köriläs. Silti molemmat mahtuvat lepuuttamaan kättänsä keskikyynärnojalla ja nauttimaan ilman ahdistavaa kylkikosketusta auton erinomaisista M Sport -urheiluistuimista (lisävaruste).
Auto myös näyttää ulkoa leveältä, eikä ihme, sillä uusi Z4 on esimerkiksi uutta BMW 3 -sarjaa 37 milliä eli 3,7 senttiä leveämpi. Toinen iso asia on keula, jonka pituus on kaksipaikkaiselle roadsterille massiivinen.
Uusi style BMW-ohjaamo
Ohjaamo on uutta BMW-tyyliä, joka sopii ainakin tämän koeajajan pirtaan kuin nyrkki silmään. Keskellä kojelautaa on iso kuljettajaan päin käännetty kosketusruutu, jonka kautta voi ohjata navia, mediasoitinta sekä auton asetuksia. Ohjaus onnistuu monen BMW-ihmisen iloksi myös perinteisellä BMW-rullalla. Näytön alla on rivissä tyylikästä uudistunutta alumiini- ja muovipintaista nappulaa ilmastoinnin ja tuulettimen ohjaamiseen.
Istuimien välissä vaihteenvalitsimen ympärillä on ajamiseen tarkoitettujen namiskojen alue, josta säädetään muun muassa auton erilaisia ajo-ohjelmia (Comfort, Sport, Eco Pro ja Individual).
Kuskin edessä oleva mittaristo on niin ikään BMW:lle täysin uusi ja digitaalinen. Samaa mittaria ja keskiruutua käytetään kaikissa uusissa Bemareissa, tosin Z4:ssä digitaalinen mittaristo on kooltaan pienempi kuin esimerkiksi uudessa 3-sarjassa tai X7:ssä.
Tasapainoinen ja nautinnollinen ajaa
Uudella Z4:llä ajaminen on nautinto. Auto tottelee kuskin käskyjä nöyrästi ja täsmällisesti. Panostukset urheilullisen avoauton ajettavuuteen näkyy ja ennen kaikkea tuntuu muun muassa siinä, että kiertojäykkyyttä löytyy. Vaikka auton taittaa päättäväisesti vankkaan mutkaan nöyrää käytöstä löytyy niin että kuljettajalle karehtii hymy huulille. Pitkä odotus palkitaan!
Moottorivalikoima käsittää alussa kolme vaihtoehtoa: sDrive20i (197 hv), sDrive30i A (258 hv) ja M40i A (340 hv). Kaksi ensin mainittua on kaksilitraisia ja nelisylinterisiä voimanlähteitä ja tykein murisee suoran kutosen antamalla mandaatilla. Kaikki moottorit kulkevat tietenkin bensiinillä.
Koeajoauton hinnat alkaen moottori yhdistettynä 8-portaiseen automaattivaihteistoon tarjoaa hyvän kulun, mutta uusi Z4 on tehty niin pieteetillä, että tämä moottori on auton ajo-ominaisuuksille suupala. BMW Z4 sDrive20i huutaa pellin alle terävämpää tavaraa. Sitä saa tunnetusti euroilla ja suosittelemme lämpimästi sen kaivamista takataskun lompsasta. M40i A irtoaa noin 90 kilolla.
Kuuntele ja katsele videolta, miten BMW Z4 sDrive 20i murjaisee lähdössä. Samasta videosta selviää auton plussat ja miinukset.
BMW Z4 BMW Z4 sDrive20i A M-Sport 2019
Also read
-
BMW i5 eDrive40 Touring – Luokkansa paras sähköauto
BMW i5 eDrive40 Touring – Luokkansa paras sähköauto -
BMW iX2 xDrive30 – Sähköneliveto bränditietoiselle
BMW iX2 xDrive30 – Sähköneliveto bränditietoiselle -
BMW i5 - Moderni sähköauto ja perinteinen sedan Baijerista
BMW i5 - Moderni sähköauto ja perinteinen sedan Baijerista -
BMW iX M60 - lisää tehoa saanut katumaasturi on maaginen kokemus
BMW iX M60 - lisää tehoa saanut katumaasturi on maaginen kokemus -
BMW i4 M50 - sähköistä M-sarjan BMW:tä kannatti odottaa
BMW i4 M50 - sähköistä M-sarjan BMW:tä kannatti odottaa -
BMW 320e - ladattava kolmonen kohtuullisella budjetilla
BMW 320e - ladattava kolmonen kohtuullisella budjetilla
-
Tässä ovat Nettiauton myydyimmät autot vuonna 2025
JututTässä ovat Nettiauton myydyimmät autot vuonna 2025Jutut -08.01.2026 -
Koeajo: Kia EV4 Fastbackin muotokieli saa kilpailijat näyttämään eiliseltä
KoeajotKoeajo: Kia EV4 Fastbackin muotokieli saa kilpailijat näyttämään eiliseltäKoeajot -18.12.2025 -
Autoliikkeitä kiinnostavat yllättävän paljon ajetut käytetyt autot
JututAutoliikkeitä kiinnostavat yllättävän paljon ajetut käytetyt autotJutut -15.12.2025
-
Mynämäki800 € -
Nakkila470 € -
Bravuris 5HM
HämeenlinnaBravuris 5HM
550 € -
Lahti2 200 € -
Siilinjärvi210 € -
Helsinki1 €
CAR NEWS
-
Aki yritti hakea asuntolainaa – Vasta pankki huomasi, mitä Tesla oli tehnyt autokauppojen yhteydessä
Aki yritti hakea asuntolainaa – Vasta pankki huomasi, mitä Tesla oli tehnyt autokauppojen yhteydessä -
Suuri sotaharjoitus alkaa: Merkittäviä vaikutuksia liikenteeseen
Suuri sotaharjoitus alkaa: Merkittäviä vaikutuksia liikenteeseen -
Kaikkien suomalaisten sähkömaksuun korotus 1.4.2026
Kaikkien suomalaisten sähkömaksuun korotus 1.4.2026 -
Suomessa leviää mystinen tauti – Luvut nousivat ennätyslukemiin
Suomessa leviää mystinen tauti – Luvut nousivat ennätyslukemiin -
Tiukka tuomio: Lännen aika on ohi
Tiukka tuomio: Lännen aika on ohi -
Taivaalle ilmestyy hälyttävä valo tänään – Tästä on kyse
Taivaalle ilmestyy hälyttävä valo tänään – Tästä on kyse -
25-vuotias tosi-tv-tähti kuoli kesken kuvausten – Nyt selvisi dramaattinen syy
25-vuotias tosi-tv-tähti kuoli kesken kuvausten – Nyt selvisi dramaattinen syy -
Väite: Venäjä osallistuu sotaan – Nyt kommentoi USA
Väite: Venäjä osallistuu sotaan – Nyt kommentoi USA

