Kia Ceed Sportswagon - muotovaliona markkinalle
Kia Ceed toimii hyvänä analogiana Kian menestyksekkäälle tarinalle Suomessa. Merkki lanseerattiin vuoden 2004 syksyllä helsinkiläisessä tenniskeskuksessa.
Markkinalle penetroitumisen valttina toimi iso edullinen maasturi Sorento, jonka tennistä seuraavat suomalaiset tunnistivat Andre Agassin vauhdittaman tv-mainoksen aavikkoautoksi. Paljon on lanseerauksen jälkeen vettä virrannut Vantaanjoessa, mutta silti matka top 10 -automerkiksi on ollut hengästyttävän nopea. Nyt Nettiautolla on koeajossa kolmannen sukupolven Kia Ceed, jonka nimestä tiputettiin lanseerauksen yhteydessä heittomerkki.
Ensimmäisen sukupolven Cee’d ei ollut muotovalio. Autossa oli varsin korealainen tunnelma sekä ulkoilmeessä että sisätiloissa. Ajaminen oli, noh, sillä pääsi paikasta a paikkaan b.
Toinen sukupolvi oli jo toista maata, sekä ulkonäkö että tunnelma oli edeltäjää selvästi eurooppalaisempi ja modernimpi. Myös laatuvaikutelma ja ajo-ominaisuudet olivat uudella tasolla. Kakkos-Cee’diä paranneltiin matkan varrella, tarjolle tuli muun muassa nykyaikainen pienen iskutilavuuden (1,0) bensiiniturbo-moottori ja kaksoiskytkin-automaattivaihteisto. Molemmat ovat tarjolla myös uudessa Ceedissä, mutta ei sentään yhdessä.
Autoja myydään ulkonäöllä ja fiiliksellä

Kian arvostettu ja palkittu muotoilujohtaja Peter Schreyer tietää miten autoja nykyään myydään. Aivan oikein, ulkonäöllä. Fiilis on kaikista tärkein ja se on uudessa Kia Ceedissä kunnossa. Auto näyttää modernilta, hyvältä ja tasapainoiselta sekä viisiovisena että koeajossa olevana farmarina. Eikä auton kanssa ole tehty taannoista Volkswagen Golf -virhettä, jossa farmari näyttää takaa eri autolta kuin viisiovinen.
Ohjaamossa tunnelma on nykyaikainen ja laadukas. Kuskin paikalta näkymää hallitsee 8-tuumainen kosketusnäyttö, jossa on mukana peruutuskamera. Ruutu on vakiona auton Business Premium -varustelussa, joka on malliston korkein taso. Hallintalaitteet ovat hyvin käsillä, mutta runsaat nappularivistöt keskellä, vasemmalla ja vaihteenvalitsimen vieressä vaativat opiskelua.
Istuin on asiallinen, mutta ei erinomainen. Koeajoauton etuistuimien nahkaverhoilu on lisävaruste. Pitkä kuljettaja kaipaa lisää pituutta istuinosaan, myös sivuttaistukea voisi olla enemmän. Eniten kuitenkin kaipaa tilantuntua. Kia Ceedissä ei ole tarjolla samanlaista väljyyttä kuin uudessa Ford Focuksessa.
Kia Ceed Sportswagon perheautona
Kia Ceed Sportswagonin tavaratila on isokokoinen, mutta ei jättimäinen. Skoda Octavian lukuihin on matkaa. Lattian alta löytyy mukavasti lisäkapasiteettia pikkutavaroille ja autoon saa kiskojärjestelmän lohkomaan tilaa. Laajennus käy nopeasti tavaratilan vetokahvoista, joista takaselkänojat laskostuvat. Lattiapinta ei ole tasainen, mutta tilaa on toki mukavasti.
Taakse mahtuu hyvin kolme lasta tai kaksi lastenistuinta. Aikuisella on takana ahtaampaa, taakse mahtuu, mutta siellä ei viihdy varsinkaan isokokoisen kuskin ajaessa.
Etuistuimien selkänojissa on verkkotaskut, joihin saa takamatkustajille lehtiä tai muuta pikkutavaraa. Kaikissa ovissa on pienet lokerikot pulloille tai tavaroille.
Kia Ceed Sportswagon ajossa
Kia on parantanut autojensa ajettavuutta kuin sika juoksuaan. Näin on myös uuden Ceedin kanssa, parannusta on tullut verrattuna edeltäjään joka osa-alueella, mutta täydellistä se ei vielä ole.
Ohjauksen tuntuma on edelleen teennäinen, mutta mökkimatkojen onneksi auto kulkee aika kivasti suoraan. Alustassa on pintakovuutta, joka helpottaa, kun kyytiin hyppää koko perhe tavaroineen. Rengashuminaa on monen muun C-segmentin auton tapaan tarjolla jo 60-70 km/h nopeudesta lähtien.
Parasta ajamisessa on hyvän väännön ja riittävän tehon tarjoava 140-hevosvoimainen T-GDI-bensiiniturbo yhdistettynä jouheasti toimivaan DCT7-kaksoiskytkinautomaattiin. Moottorin käytännön ominaisuudet ovat niin hyvät, että kuski kuvittelee ajavansa todellisuutta ruudikkaammalla moottorilla.
Kia Ceed KIA CEED SPORTSWAGON 1,4 T-GDI BUSINESS PREMIUM DCT
Also read
-
Kia Ceed SW Plug-in Hybrid - edullinen lataushybridi farmarina
Kia Ceed SW Plug-in Hybrid - edullinen lataushybridi farmarina -
Ceed nousi Kian myydyimmäksi malliksi Euroopassa
Ceed nousi Kian myydyimmäksi malliksi Euroopassa -
J. Rinta-Jouppi aloittaa Kia-jälleenmyynnin Kuopiossa
J. Rinta-Jouppi aloittaa Kia-jälleenmyynnin Kuopiossa -
Kia cee’d GT line – Urheilullinen vain ulkoa
Kia cee’d GT line – Urheilullinen vain ulkoa -
Kia Cee'd GT – Hot Hatch -luokan uusin tulokas
Kia Cee'd GT – Hot Hatch -luokan uusin tulokas -
Koeajo: Kia EV4 Fastbackin muotokieli saa kilpailijat näyttämään eiliseltä
Koeajo: Kia EV4 Fastbackin muotokieli saa kilpailijat näyttämään eiliseltä
-
Koeajo: Suzuki eVitara on edullinen neliveto, jonka latauksessa riittää parannettavaa
KoeajotKoeajo: Suzuki eVitara on edullinen neliveto, jonka latauksessa riittää parannettavaaKoeajot -08.10.2026 -
Koeajo: Škoda Peaq vakuuttaa tilalla ja tekniikalla
KoeajotKoeajo: Škoda Peaq vakuuttaa tilalla ja tekniikallaKoeajot -29.09.2026 -
Fiksut kaupat on turvallinen tapa ostaa ja myydä auto yksityishenkilöiden kesken
JututFiksut kaupat on turvallinen tapa ostaa ja myydä auto yksityishenkilöiden keskenJutut -21.09.2026
-
Vaasa500 € -
SW 8
HaapajärviSW 8
480 € -
Frost WH12
ValkeakoskiFrost WH12
450 € -
EQA EQB Mercedes Benz
LaitilaEQA EQB Mercedes Benz
1 190 € -
Hakkapeliitta 9
EuraHakkapeliitta 9
170 € -
Winter IPike RS2
RaaheWinter IPike RS2
350 €
CAR NEWS
-
Mira Luoti murtuu kyyneliin
Mira Luoti murtuu kyyneliin -
Suomessa jyllää hirvittävä epidemia – Tartunnat räjähtivät: ”Pitäisi pysäyttää nyt”
Suomessa jyllää hirvittävä epidemia – Tartunnat räjähtivät: ”Pitäisi pysäyttää nyt” -
Trump haukkui Norjan "paskamaaksi" – Norjasta lyhyt vastaus
Trump haukkui Norjan "paskamaaksi" – Norjasta lyhyt vastaus -
Vappu Pimiän puhelu johti ratkaisuun: Maajussi passitti naisen heti kotiin
Vappu Pimiän puhelu johti ratkaisuun: Maajussi passitti naisen heti kotiin -
Karu syyte julki: Vartijat tiesivät vakavasta uhasta – Käskivät murhaajia ”olemaan kiltisti”
Karu syyte julki: Vartijat tiesivät vakavasta uhasta – Käskivät murhaajia ”olemaan kiltisti” -
Donald Trumpin kommentti hittiartistin takapuolesta herättää raivoa: ”Tämä on presidenttimme”
Donald Trumpin kommentti hittiartistin takapuolesta herättää raivoa: ”Tämä on presidenttimme” -
Pysähdys voi koitua kohtaloksi – Venäjä on keksinyt uuden maalitaulun
Pysähdys voi koitua kohtaloksi – Venäjä on keksinyt uuden maalitaulun -
Näin hammaslääkärin perhe hoitaa hampaitaan – Yksi ehdoton sääntö joka aterian jälkeen
Näin hammaslääkärin perhe hoitaa hampaitaan – Yksi ehdoton sääntö joka aterian jälkeen

