Nissan Note – turvallista tilaa pienessä paketissa
Mitä on odotettavissa, kun vannoutunut farmarikuski astelee Nissanin tekniseen keskukseen tutustumaan pieneen Nissan Noteen? Palaveri kakkosautosta.
Kaksplus-lehden toimittaja osallistui mediatapahtumaan, joka järjestettiin Nissanin Euroopan teknisessä keskuksessa Englannin Cranfieldissä helmikuussa 2015. Paikalle oli kutsuttu naisten-, perhe- ja autolehtien toimittajia ympäri Eurooppaa tutustumaan erityisesti uuteen Nissan Noteen.
Olen aina ollut sitä mieltä, että autoillessa paras turva on se, että ympärillä on mahdollisimman paljon peltiä. Ison farmarin kyytiin saa perheen lisäksi lastattua myös kiitettävän määrän matkatavaraa.
Aikoinaan ajelin piskuisella Renault Cliolla, jonka ratissa ajoittain muistui mieleen, miten rusinaksi se menisi kolarissa. Mutta vaikka pikkuauton tavaratila oli olematon, se oli kokonsa puolesta toivottoman surkean pysäköijän unelma.
Helmikuisena päivänä saavun Nissanin Euroopan tekniseen keskukseen Englannin Cranfieldiin. Seuranani on ympäri Eurooppaa tulleita toimittajakollegoja. Meidät on kutsuttu ainutlaatuiselle vierailulle tarkoin vartioituihin kehitys- ja testaustiloihin ja erityisesti tutustumaan uuteen Nissan Noteen.
Kiertelen Notea mietteliäänä. Siinä ei saa suojakseen ison farkun veroista haarniskaa, mutta Nissanin insinöörit johdattavat meitä ympäri keskusta, jossa varmistetaan, että merkin autojen turvallisuus on silti vertaansa vailla.
Noten ympärille levittäytyy näkymätön voimakenttä: Safety Shield. Kamerat edessä, takana ja molemmilla sivuilla tarkkailevat kuollutta kulmaa, varoittavat kaistalla ajelehtimisesta ja havaitsevat liikkuvat kohteet auton ympärillä. Jos takapenkin väki saa raivokohtauksen ja varastaa kuskin huomion, automaattinen hätäjarrutustoiminto voi estää rysäytyksen edellä ajavan takapuskuriin.
Safety Shield -järjestelmä tulee hätiin myös silloin, kun universumin huonoin peruuttaja yrittää epätoivoisesti osua parkkiruutuun.
Nissanin teknisessä keskuksessa meidät toimittajat istutetaan Noteen, jonka kaikki ikkunat on peitetty. Tehtävänä on sukkuloida sokkona pysäköintialueella muiden autojen seassa ja pakittaa ruutuun pelkästään kojelaudassa olevan kamerannäytön avulla.
Silmän ja käden yhteispeli löytyy nopeasti, ja apukuskina toimiva insinööri toppuuttelee, kun innostun painamaan kaasua vähän liikaa. Katson ajokkiani näytöltä lintuperspektiivistä ja rullaan autorivistön ohi. Peruuttaessani siirrän katseen näkymään, jossa sivukamerat kertovat, miten renkaat asettuvat suhteessa kalkkiviivoihin.
Perfektionisti ei olisi tyytyväinen, jos toiselle puolelle jäisi millikin enemmän tilaa. ”Päivän paras suoritus!” Apukuski kehaisee.
Also read
-
Koeajo: Sähköinen Micra yllättää – Nissanin pikkuauto on todellinen ajonautinto
Koeajo: Sähköinen Micra yllättää – Nissanin pikkuauto on todellinen ajonautinto -
Koeajo: Nissan Ariya Nismo - Legendaarinen nimi, 435 hevosvoimaa ja sähköä
Koeajo: Nissan Ariya Nismo - Legendaarinen nimi, 435 hevosvoimaa ja sähköä -
Koeajo: Nissan Qashqai – Erinomainen perusauto
Koeajo: Nissan Qashqai – Erinomainen perusauto -
Nissan Qashqai e-Power - kuin sähköautolla ajaisi
Nissan Qashqai e-Power - kuin sähköautolla ajaisi -
Näin suomalaiset kilpailuttavat Nissan-autohuoltoja
Näin suomalaiset kilpailuttavat Nissan-autohuoltoja -
Luokkansa parasta hinta-laatusuhdetta – uunituore Qashqai ei jätä kylmäksi
Jutut MAINOSLuokkansa parasta hinta-laatusuhdetta – uunituore Qashqai ei jätä kylmäksi
-
Nettikaravaani uudistuu päätelaiteriippumattomaksi: helppoutta hakuun ja turvaa kaupankäyntiin
VinkitNettikaravaani uudistuu päätelaiteriippumattomaksi: helppoutta hakuun ja turvaa kaupankäyntiinVinkit -17.04.2026 -
Kokeile AI-pohjaista Hakuapuria – kerro omin sanoin, millaista autoa etsit
VinkitKokeile AI-pohjaista Hakuapuria – kerro omin sanoin, millaista autoa etsitVinkit -09.04.2026 -
Tässä ovat Nettiauton myydyimmät autot vuonna 2025
JututTässä ovat Nettiauton myydyimmät autot vuonna 2025Jutut -08.01.2026
-
B250
KeminmaaB250
90 € -
Duravis All Season
YlitornioDuravis All Season
400 € -
Vaasa400 € -
Ice freezer
SastamalaIce freezer
400 € -
Tyres
OuluTyres
250 € -
Nokia360 €
CAR NEWS
-
Turvallisuuskouluttaja näki videon illallisammuskelusta ja hämmästyi
Turvallisuuskouluttaja näki videon illallisammuskelusta ja hämmästyi -
Tästä kaupungista naiset muuttavat pois – ”Jos on naisia, ne eivät liiku täällä tai niitä ei näy täällä”
Tästä kaupungista naiset muuttavat pois – ”Jos on naisia, ne eivät liiku täällä tai niitä ei näy täällä”PLUS -
Yle: Näin Orpo suhtautuu erovaatimuksiin
Yle: Näin Orpo suhtautuu erovaatimuksiin -
Kansanedustaja leikkeli Wille Rydmanin virnuiluvideota – ”Härskiä”
Kansanedustaja leikkeli Wille Rydmanin virnuiluvideota – ”Härskiä” -
Melania Trumpin järkytys tallentui videolle
Melania Trumpin järkytys tallentui videolle -
Armand Duplantisin vaimo teki kovan ratkaisun
Armand Duplantisin vaimo teki kovan ratkaisun -
Video: Kyynelehtivä Erika Kirk saatettiin ulos ammuskelun jälkeen
Video: Kyynelehtivä Erika Kirk saatettiin ulos ammuskelun jälkeen -
Trumpin hallinto: Tähän hyökkääjä pyrki
Trumpin hallinto: Tähän hyökkääjä pyrki

