BMW 116

NEW 24H
1 900 €
E87 Hatchback 5-ov 116i Business
Last updated 15.10.2026 Turku, Varsinais-Suomi
ID 16050180
next
prev
BMW 116
BMW 116
BMW 116
BMW 116
BMW 116
BMW 116
BMW 116
BMW 116
BMW 116
BMW 116
BMW 116
BMW 116
BMW 116
BMW 116
BMW 116
BMW 116
BMW 116
BMW 116
BMW 116
BMW 116
BMW 116
BMW 116
BMW 116
BMW 116
NEW 24H
Petrol
2010
247 192 km
Manual
Tästä seuraavalle kuskille suoraan päivittäisajosta erittäin luotettava BMW 116i 2010 2.0l bensiini!
Basic information
Registration number
IJN-748
Mileage
247 192 km
Engine
2.0 l, Petrol
Year model
2010 (first reg. 3-2010)
Gearbox
Manual
Drive type
Rear wheel
Inspection date
4/2025
Sub Type
Hatchback
Car type
Car
Color
White
VIN
WBAUH31080E408983
Technical information
Power
90 kW / 122 Hp
Torque
185 Nm
Top Speed
200 km/h
Acceleration (0-100)
9.9 s
No. of person
5
No. of doors
4
Driver Seating Position
Left hand drive
CO2 -emission
143 g/km
Fuel consumption
Urban: 7.9 l/100 km
Road: 5.1 l/100 km
Combined: 6.1 l/100 km

Energy label

D
143 g/km
g/km
CO2 -emission
<101 A
101 - 120 B
121 - 130 C
131 - 150 D
151 - 175 E
176 - 200 F
>200 G

If's car insurance accommodates your needs

IF
Vehicle history in Finland
Review the owner, inspection and insurance history of this vehicle from Rekkari.fi. Price from €2.90
Cross-border vehicle history
Check information on a vehicle’s damage history, mileage, and theft records in dozens of countries in addition to Finland. Discount pricing -20 %
Safety
ABS brakes
Driving assistant
Traction control
Airbag
Fog lights
ABS brakes Driving assistant Traction control Airbag Fog lights
Interior and comforts
Air conditioning: Automatic
Cruise control: Traditional
Folding rear seats
Motor heater
Power windows
Start-stop system
Central locking: Remote control
Electric mirrors
Internal socket
Power steering
Seat heaters
Tire-pressure monitoring system
Air conditioning: Automatic Cruise control: Traditional Folding rear seats Motor heater Power windows Start-stop system Central locking: Remote control Electric mirrors Internal socket Power steering Seat heaters Tire-pressure monitoring system
Electronics
Audio input
Sound system
Audio input Sound system
Other
Alloy wheels
Service manual: Paper
Multiactive Steering Wheel
Two sets of tyres
Alloy wheels Service manual: Paper Multiactive Steering Wheel Two sets of tyres
Notes

Myydään sellaisenaan suoraan käyttöön / tai halutessaan korjausten kautta suoraan käyttöön. Seissyt pihassa muutaman viikon. Sitä ennen ollut jokapäiväisessä käytössä itsellä ainoana autonani. Autolle ei enää ole tarvetta, sillä ajokortti valitettavasti meni.


Auto kulkee ja toimii täysin moitteettomasti, sekä on erittäin mukava ja kevyt ajaa, mutta muutamia pikkuvikoja löytyy jotka halutessaan saa korjata, eli myydään siis suoraan käyttöön ja / tai korjauksien kautta käyttöön. Jos ei haittaa muutamat jäljet kyljessä tai pari vikavaloa, (näistä molemmista miinuksissa tarkemmin) niin tällä pääsee suoraan ajelemaan. :)



Lyhyesti ominaisuuksista ja mitä tulee mukaan:


Autosta löytyy START/STOP -ominaisuus, perus BMW -korttityylinen avain ja nappikäynnistys, sähköinen...

Myydään sellaisenaan suoraan käyttöön / tai halutessaan korjausten kautta suoraan käyttöön. Seissyt pihassa muutaman viikon. Sitä ennen ollut jokapäiväisessä käytössä itsellä ainoana autonani. Autolle ei enää ole tarvetta, sillä ajokortti valitettavasti meni.


Auto kulkee ja toimii täysin moitteettomasti, sekä on erittäin mukava ja kevyt ajaa, mutta muutamia pikkuvikoja löytyy jotka halutessaan saa korjata, eli myydään siis suoraan käyttöön ja / tai korjauksien kautta käyttöön. Jos ei haittaa muutamat jäljet kyljessä tai pari vikavaloa, (näistä molemmista miinuksissa tarkemmin) niin tällä pääsee suoraan ajelemaan. :)



Lyhyesti ominaisuuksista ja mitä tulee mukaan:


Autosta löytyy START/STOP -ominaisuus, perus BMW -korttityylinen avain ja nappikäynnistys, sähköinen öljytikku, rengaspaineentunnistin (varoittaa jos tippuu liian alas) vakionopeudensäädin, luistonesto ON/OFF -napilla talvihirmuille (DTC), tietysti toimiva ilmastointi ja automaatti-ilmastointi ominaisuus; puhaltaa lämmintä ja kylmää, AUX -liitäntä, BMW Business -tason radiokokonaisuuden, tupla-lämmityksensäätimet, tietysti kaukolukitus ja kaikki perus tuon ajan autojen toiminnot.


Mukaan tulee luonnollisesti kahdet renkaat, kahdet avaimet, ja halutessaan mukaan saa alkuperäisen varaosasubwooferin kuskin penkin alle (pelkääjän paikan alla ei ole supparia), Sparcon alumiinisen vaihdekepin nupin, yhden parin käyttämättömiä E87 -logolla varustettuja metallisia mustia venttiilinkorkkeja vakioiden lisäksi samassa pussissa (kesärenkaiden venttiileissä pinkit samanlaiset tällä hetkellä), ainakin yhden varapyyhkijän (katson löytyykö toinen, varmastikin), ja tarvittaessa myös rengasavaimen.



PLUSSAT:



- HUOMAUTUKSETTA KATSASTUKSESTA LÄPI viime vuonna, autolle tehty silloin perushuolto ja pieniä korjauksia ennen katsastusta.


- Katsastus vasta huhtikuussa


- Ollut erittäin luotettava moottori ja tekniikka, ei minkäänlaisia ongelmia tien päällä. Öljyä syö, mutta se on todella tyypillistä BMW:ille, ja sitä kuluu noin 0.5l / 1000km. Eli ei oikeastaan normaalia enempää.


- Ulkoisesti todella siistissä kunnossa (pelkääjän puolen naarmuja lukuunottamatta, niistä enemmän miinuksissa) ruostetta ei yhtään näkyvissä. Ei siis ruostekorjauksia tulossa hetkeen.


- Todella taloudellinen ajaa, keskikulutus melko pieni 2.0 litraiselle bensalle. Teknisissä tiedoissa näkyvät luvut ovat kesäkauden keskiarvoja, talveksi arvioisin suunnilleen: maantie 5.5-6.5l, kaupunki 9-11l, ja yhdistetty 7-8l.


- Kesä- sekä talvirenkaissa runsaasti pintaa, ei tulossa uusien kumien hankkimista


- Eteen vaihdettu lyhyiksi valoiksi LED -H7 polttimot, paljon kirkkaammat kun perus halogeenit, ja parantaa ulkonäköä huomattavasti. Myös etuparkkivalo -tuikut on vaihdettu LED:eihin. Pitkien valojen polttimot ovat halogeenit, ja takavalot myös.


- LED -rekisterikilven valot takana, hyvin kirkkaat ja tyylikkäät


- Juuri takaisinkutsussa vaihdettu uusi ratin turvatyyny




MIINUKSET (korjattavissa halutessaan)



- Etupenkin puoleisessa kyljessä naarmuja, pari painaumaa parissa naarmussa myös. Nämä eivät onneksi ole kovin pahoja, kuvista näkyy. Itse unohtanut jo että siinä muutamat naarmut on. :) Saa maalattua ruosteenestomaalilla, tai korjauttaa miten itse haluaa. Katossa on myös hyvin vaikeasti nähtävissä oleva minimaalinen lommo, sitä ei melkein näe siis ellet tiedä että siinä on sellainen. Ei mitään haittaa siitä. (Ollut ostaessani autoa jo)


- Moottorin sekä jarrujen vikavalo palaa, vaikka moottori sekä jarrut toimivat moitteettomasti. Alla tästä tarina.


Viime syksynä yhtäkkiä syttyi moottorin vikavalo ja jarrujen vikavalo täysin samaan aikaan, mutta mitään epätavallista en huomannut autolla ajaessa tai sen käynnissä. Se käytiin luettamassa sitten, ja syy oli anturivika jarrujen alipainepumpussa. Se koko pumppu sitten vaihdettiin myös varalta vuosi sitten.


Ei kahta kuukauttakaan huollon jälkeen kun samat valot syttyivät uudestaan tismalleen samalla tavalla, ja olen ajanut päivittäin autoa sen jälkeen melkein vuoden, ja mitään epätavallista en ole edelleenkään huomannut. Auto toimii kaikinpuolin täydellisesti, ei mitään ongelmaa koneessa eikä jarruissa. Siksi uskon erittäin vahvasti, että tämä on taas se sama anturi tai ainakin samankaltainen anturivika joka laukasee nuo samat vikavalot.


Nuo on palanut jo tosiaan melkein vuoden, vaikka korjaukset asiasta tehty viime syksynä. En ole mitään poikkeavaa huomannut auton toiminnassa koko tänä aikana, samoin kuin viime syksynä ennen korjauksia. Ajoin ihan päivittäin kunnes kortti meni.


Suosittelen kyllä ehdottomasti käymään luettamassa koodit, ja nollata jos kyse on tästä samasta. En ole satavarma, mutta uskon kyllä vahvasti kun ihan samanlainen tilanne ja samalla tavalla tapahtui. Eikä autossa mitään ole toiminnassa. Jos on anturivika taas, niin ei vaikuta ajamiseen millään lailla, pitää vaan sietää ne vikavalot jos ei halua korjata. Tämän korjaus ei ollut erityisen kallis silloin viime vuonna.


- Etuovien keskuslukitus rikki, etupenkin ovi ei avaudu avaimen painikkeesta, mutta kuljettajan ovi kyllä. Etupenkin ovi pitää siis manuaalisesti avata kahvasta sisältä. Kun auton lukitsee, kumpikaan etuovista ei mene lukkoon. Pitää takaovien kautta painaa napit alas manuaalisesti. Tämän takia suosittelen pitämään pelkääjän oven tappia lukossa, jos ajat yksin. Niin ei tarvitse siitä huolehtia että jää auki. Takaovet lukittuu ja aukeaa normaalisti.


- Takakontin lukitus avautuu itsestään välillä, todennäköisesti äärimmäisen helppo korjaus, saattaa olla jotain törkyä lukitussysteemissä, ja auto avaa takakontin lukituksen välillä itsestään. Tapahtuu satunnaisesti.


Käytännössä siis takakontin lukitus ja auton etuovien keskuslukitus on korjattava, jos haluaa täyden toiminnan avaimesta ja ettei tarvitse itse napsauttaa lukkoon kuskin ovea joka kerta kun poistuu autosta.


- Tankin korkin ulkokansi ei pysy kiinni / lukittaudu (ollut näin ennen kun ostin auton)


- Vasen etukesärengas vuotaa, onneksi hyvin hitaasti. Rengasliikkeessä saa kuntoon hyvin todennäköisesti melko halvalla. Ajaa voi hyvin ihan näinkin, itse olen noin joka toinen viikko täyttänyt sen ja ajellut koko kesän tuolla. Sähköinen rengaspaineentunnistin hälyttää kun pitää pikkuhiljaa täyttää.


- Etupenkki vaatii kunnon pesun istumakohdalta, siihen on pinttynyt jotain likaa hieman. Ei paha, näkyy kuvissa. (Tämäkin ollut ennen minun omistusta)




Mutta kuten sanottu, auto on todella hyvä ja mukava ajaa, ja se kulkee ja toimii täysin moitteettomasti, ollut minulla aivan jokapäiväisessä käytössä ja kilometrejä kertynyt. Tämän voi siis ehdottomasti ottaa suoraan käyttöön ja korjata viat milloin haluaa tai pystyy, mikään niistä ei ole kiireellinen tai vaikuta ajamiseen. Jos tietenkin halutessaan korjaa kaikki nämä pienet viat ja kosmeettiset jäljet kyljestä kerralla tai nopeasti, autosta tulee erittäin siisti ja entistä mukavampi ajaa! :)


Rohkeasti ottamaan yhteyttä ja kyselemään lisää tietoa / kuvia, saa myös tarjota! Tästä seuraavalle kuskille oikeasti hyvään hintaan erittäin luotettava, ruosteeton, muutamia naarmuja lukuunottamatta hyvin siisti sekä mainiosti toimiva oikein tyylikäs pikkubemari! Joko suoraan tien päälle tai muutamalla korjauksella tästä saa oikean helmen!


Katsastuskin on tosiaan vasta huhtikuussa, joten ajoaikaa riittää vielä reilusti! Lähinnä tärkein asia on käydä luettamassa nuo vikakoodit mistä aiemmin mainitsin.



Nouto Turun Hannunniitulta. Turun lähialueilla tapaaminen mahdollisesti neuvoteltavissa, mutta ensisijaisesti nouto täältä. :)

Contact
Pietari Penttilä
Instructions for secure vehicle sales

BMW 116  4 Read 70 BMW 116 -review

Seller

Member since 5 years
Pietari Penttilä
Private seller
Pietari Penttilä, Turku, Varsinais-Suomi
How about a smarter sale?InstructionTo take care of the paperwork and payment securely via our service, ask the seller for a Smart sale. For a Smart sale, you can apply for financing offered by OP Financial Group.
Questions about the vehicle?
Call
 
Tel.
Mobile
  • For customers of all Finnish banks
  • Fast financing decision
  • Free application, no obligation to take financing
  • First invoice is always free of charge and interest-free
Pietari Penttilä
How about a smarter sale?
To take care of the paperwork and payment securely via our service, ask the seller for a Smart sale. For a Smart sale, you can apply for financing offered by OP Financial Group.
Read more
  • Identified seller and ownership
  • Bill of sale signed digitally
  • Secure payment

If's car insurance accommodates your needs

IF
Instructions for secure vehicle sales

BMW 116  4 Read 70 BMW 116 -review

BMW Test drives