Subaru Outback

Päivitetty 14.02.2026 Hämeenkyrö, Pirkanmaa
ID 15539373
Subaru Outback
Bensiini
2004
450 500 km
Manuaali
Perustiedot
Mittarilukema
450 500 km
Moottori
2,5 l, Bensiini
Vuosimalli
2004
Vaihteisto
Manuaali
Vetotapa
Neliveto
Katsastettu
8/2025
Korimalli
Farmari
Auton tyyppi
Henkilöauto
Väri
Valkoinen metalliväri
Tekniset tiedot
Teho
121 kW / 165 Hv
Henkilömäärä
5
Ovien lkm
5
Ohjauslaite
Vasemmalla
Omamassa
1 505 kg
Kokonaismassa
1 960 kg
CO2 -päästöt
203 g/km
Polttoaineen kulutus
Kaupunki: 9 l/100 km
Maantie: 6,5 l/100 km
Yhdistetty: 8 l/100 km

Energiamerkintä

G
203 g/km
g/km
CO2 -päästöt
<101 A
101 - 120 B
121 - 130 C
131 - 150 D
151 - 175 E
176 - 200 F
>200 G
Turvallisuus
Lukkiutumattomat jarrut (ABS)
Turvatyynyt
Sumuvalot
Varashälytin
Lukkiutumattomat jarrut (ABS) Turvatyynyt Sumuvalot Varashälytin
Sisätilat ja mukavuudet
Ajotietokone
Kaadettavat takaistuimet
Keskuslukitus: Avaimella
Lämmitettävä tuulilasi
Penkinlämmittimet
Sähkökäyttöiset ikkunat
Vakionopeudensäädin: Perinteinen
Ilmastointi: Automaattinen
Katon avausmekanismi: Sähköinen
Lohkolämmitin / moottorilämmitin
Ohjaustehostin
Sisätilanpistoke
Sähköpeilit
Ajotietokone Kaadettavat takaistuimet Keskuslukitus: Avaimella Lämmitettävä tuulilasi Penkinlämmittimet Sähkökäyttöiset ikkunat Vakionopeudensäädin: Perinteinen Ilmastointi: Automaattinen Katon avausmekanismi: Sähköinen Lohkolämmitin / moottorilämmitin Ohjaustehostin Sisätilanpistoke Sähköpeilit
Muut
Huoltokirja: Paperinen
Kattoluukku: Panoraama
Vetokoukku
Kahdet renkaat
Kevytmetallivanteet
Huoltokirja: Paperinen Kattoluukku: Panoraama Vetokoukku Kahdet renkaat Kevytmetallivanteet
Lisätiedot

Myydään hyvin pidetty ja siistikuntoinen Subaru.


Auto on päällisin puolin ikäisekseen siistikuntoinen, joskin muutama alkava kosmeettinen ruostepilkku löytyy. Nämä vielä helposti otettavissa kiinni, jos häiritsee silmää. Sisältäkin auto on perussiisti, kuten kuvista näkee. Kohtuullisen hyvin varusteltu yksilö, löytyy vakionopeuden säädintä, panoraamakattoluukkua ja automaatti-ilmastointia, vetokoukkua, kunnon lisävalo jne.


Erinomaisen loistava talviauto - auto on varustettu Subarun viskokytkimeen perustuvalla nelivedolla ja alennusvaihteistolla, eli sopii hienosti myös esim. metsämiehen autoksi taikka muuten pahoja teitä kulkevalle. Lämpenee nopeasti ja ikkunat sulaa hyvin äkkiä. Oikealla nelivedolla ei tarvitse jäädä liikennevaloihin sutimaan, vaan auton ajonautinto vain paranee kelin...

Myydään hyvin pidetty ja siistikuntoinen Subaru.


Auto on päällisin puolin ikäisekseen siistikuntoinen, joskin muutama alkava kosmeettinen ruostepilkku löytyy. Nämä vielä helposti otettavissa kiinni, jos häiritsee silmää. Sisältäkin auto on perussiisti, kuten kuvista näkee. Kohtuullisen hyvin varusteltu yksilö, löytyy vakionopeuden säädintä, panoraamakattoluukkua ja automaatti-ilmastointia, vetokoukkua, kunnon lisävalo jne.


Erinomaisen loistava talviauto - auto on varustettu Subarun viskokytkimeen perustuvalla nelivedolla ja alennusvaihteistolla, eli sopii hienosti myös esim. metsämiehen autoksi taikka muuten pahoja teitä kulkevalle. Lämpenee nopeasti ja ikkunat sulaa hyvin äkkiä. Oikealla nelivedolla ei tarvitse jäädä liikennevaloihin sutimaan, vaan auton ajonautinto vain paranee kelin huonontuessa.


Tekniikkana viisivaihteinen manuaalivaihteisto ja 2,5-litrainen EJ25-moottori, josta tyyppiviat korjattu. Tämä moottori on tehtaalta tullessaan varustettu kannentiivisteillä, jotka on pinnoitettu grafiitilla. Pinnoite antautuu ajan myötä, ja kansipahvit alkavat tyypillisesti vuotaa öljyä ja/ tai jäähdytinnestettä ulospäin aiheuttaen reilua öljynkulutusta. Toinen tyyppivika näissä on männänrenkaiden karstoittumisesta johtuva öljynkulutus. Tähän autoon on hiljan tehty asianmukainen moottoriremontti, jossa vaihdettiin kaikki stefat ja tiivisteet moottoriin ja rengastettiin moottori uusiksi. Remontissa käytettiin turboversion (EJ257) kannentiivisteitä, joten nämä kansipahvit eivät ala enää pinnoitteen häviämisen johdosta vuotaa. Eli siinä mielessä yksisarvinen näiden Subaruiden joukossa, että tämä ei oikeasti syö öljyä tai jäähdytinnestettä, vaan liemet pysyy oikeissa paikoissaan. Eli tekniikan puolesta murheeton peli pitkäksi aikaa, vaikka kilsoja onkin paljon.


Leimattu syksyllä -25. Juuri vaihdettu uusi tuulilasi, alatukivarret ja väljistynyt alapallonivel. Todella hyvä huoltohistoria dokumentoituna aina tähän päivään saakka. Esim viimeisen 100tkm sisään mm. kytkinremontti + kaksoismassavauhtipyörä, jakopään remppa sekä toki perus voimansiirtoöljyjen vaihtoa yms. normihuoltoa.


Muutama miinuskin autosta toki löytyy:

- Kuskin puolen takaovi ei pelaa keskuslukituksen kanssa, vaan täytyy avata/lukita manuaalisesti sisältä. Korjaantunee lukkolaitteen vaihdolla jos häiritsee.

- Radion näyttö (kuten näissä tyypillisesti) pimentynyt. Radio toimii ja kuuluu siis ihan normaalisti, mutta näytöstä ei nää, mikä kanava soi. Ei ole itseä haitannut kun tuohon tottuu nopeasti. Purkuosana ei maksa montaa kymppiä, jos kokee tarvetta vahdata kanavia.


Myydään pakun edestä pois, eli lähtökohtaisesti ei vaihtoja, mutta esim. siisti T5 transporter voisi kelvata. Etusijalla käteiskauppa. Lisätietoja saa soittamalla / viestillä:


Aaron Muona

0409687332

Ohjeita turvalliseen ajoneuvokauppaan

Subaru Outback  4.3 Lue 54 Subaru Outback -arvostelua

Farmarit Nelivedot
Ohjeita turvalliseen ajoneuvokauppaan

Subaru Outback  4.3 Lue 54 Subaru Outback -arvostelua

Farmarit Nelivedot

Subaru Koeajoja