Hyundai Tucson – Keskiverron paremmalla puolella
Hyundai Tucson on toimiva ja näyttävä katumaasturi, joka tarjoaa ajomukavuutta koko rahan edestä.
Hyundain katumaasturimallistosta löytyy tätä nykyä vaihtoehto jokaiseen kokoluokkaan. Kompaktipuolella ostajia houkuttelee Kona, Keskiluokassa Tucson ja malliston kookkain veijari on Santa Fe. Lisäksi markkinoille on tulossa polttokennomalli Nexo.
Katumaasturien keskiluokka on valtavan kovasti kilpailtu segmentti. Siinä lähes jokaisella valmistajalle on tarjolla automalli, joka kilpailee ostajista. Se on ymmärrettävää, sillä keskikokoiset crossoverit käyvät isosti kaupaksi.
Hyundain kovimpia kilpailijoita ovat pääasiassa eurooppalaiset valmistajat ja luonnollisesti myös toinen korealainen, Kia Sportage. Kun eurooppalaiset ovat jääneet monella tapaa polkemaan paikalleen, ovat korealaiset ajaneet ohi monella tapaa.
Tucson on pahimman kilpakaverinsa Sportagen kanssa ongelmissa, sillä Kia on onnistunut saamaan laatuvaikutelmansa Hyundaita korkeammalle. Sportage tuntuu ja näyttää paremmalta, vaikka Tucsonissa ei olekaan mitään olennaista vikaa.
Tekniikaltaan molemmat ovat yhtäläisiä: 7-vaihteinen ja kaksoiskytkimellinen automaatti, toimiva neliveto ja aggressiivinen ulkonäkö. Mutta jostain syystä Kia vain tuntuu istuvan käteen paremmin.
Automaattilaatikko toimii kuin ajatus

Tusconin koeajoversio on varustettu 177-heppaisella bensaturbomoottorilla ja erinomaisella automaattiaskilla. Kyseessä on nelivetoversio, jollaista on tänä talvena tarvinnut useammin kuin yleensä. Neliveto on varsin toimiva paketti ja siitä löytyy ilahduttavasti sähköinen lukko. Se auttaa erityisesti silloin kun juhta on jäämässä pahemman kerran kiinni hankeen.
Koska Tucson on pykälää kalliimpi ja ilmiselvästi tärkeä malli Hyundaille, löytyy voimalinjavaihtoehtoja hieman halpismalleja reippaammin. Malliston nulvein laitos on 1,6-litrainen vapaasti hengittävä bensakone, joka jää teholtaan 132 hevosvoimaan ja 160 Nm:n vääntölukemaan.
Bensaturbo on koeajossakin oleva 177-heppainen ja 265 Nm vääntävä turbokone. Dieseliä on tarjolla kolmea eri vaihtoehtoa, joista leudoin tarjoilee vaatimattomat 115 hv ja 280 Nm. Keskimmäinen dieselpata on niin ikään 1,6-litrainen ja 136 hepoa ja 320 Nm kehittävä.
Juurevin konevaihtoehto on 2-litrainen turbodiesel, joka on 48 voltin sähköjärjestelmällä varustettu kevythybridi. Sen lukemat ovat jo muikeat 185 hv ja 400 Nm. Sillä kokoonpanolla päästään 0-100 km/h kiihdytyksessä alle 10 sekunnin.
Sopivasti varusteltu
Koeajettu versio on Style-varustetasoa, eli varusteita on ladattu kylkeen varsin kattavasti. Adaptiivinen vakionopeudensäädin, avaimeton käynnistysjärjestelmä, sähköinen takaluukku, 18” aluvanteet ja LED-valot. Lisäksi varustelistalla ovat ilahduttavasti myös ilmastoidut nahkajakkarat, jotka lisäävät mukavuutta kuumalla kesäkelillä.
Toki reippaampi varustelu näkyy myös hinnassa, mutta onneksi tehokkain bensakone ja nelivetoinen automaatti jää silti alle 40 000 euroon. Onhan se toki suurehko summa keskiluokan crossoverista, mutta toisaalta rahalla myös saa paljon.
Moneen kilpailijaansa verrattuna tehokkaalla bensakoneella nelivetoinen Tucson on mukava ajokokemus. Voimaa piisaa hyvin ja kaupungissa se tuntuu jopa yllättävän rivakalta. Kone vaatii kuitenkin hieman kierroksia, jotta se herää toden teolla henkiin. Mikään raketti se ei luonnollisesti ole.
Hyundai Tucson Hyundai Tucson 1.6 T-GDI 177 hv 4WD 7-DCT:
LUE MYÖS
-
Hyundai Tucson – Fiksusti tavallinen
Hyundai Tucson – Fiksusti tavallinen -
Koeajo: Valtava sähkömaasturi Hyundai Ioniq 9 tuo kodin mukavuudet tien päälle
Koeajo: Valtava sähkömaasturi Hyundai Ioniq 9 tuo kodin mukavuudet tien päälle -
Hyundai Kona Electric II - Se parempi sukupolvi?
Hyundai Kona Electric II - Se parempi sukupolvi? -
Hyundai Ioniq 6 - sähkösukkula korealaisittain
Hyundai Ioniq 6 - sähkösukkula korealaisittain -
Hyundai i30 N Fastback - meteliä, pauketta ja tehoa
Hyundai i30 N Fastback - meteliä, pauketta ja tehoa -
Hyundai Santa Fe Plug-in - Luksusta korealaisittain
Hyundai Santa Fe Plug-in - Luksusta korealaisittain
-
Koeajo: Suzuki eVitara on edullinen neliveto, jonka latauksessa riittää parannettavaa
KoeajotKoeajo: Suzuki eVitara on edullinen neliveto, jonka latauksessa riittää parannettavaaKoeajot -08.10.2026 -
Koeajo: Škoda Peaq vakuuttaa tilalla ja tekniikalla
KoeajotKoeajo: Škoda Peaq vakuuttaa tilalla ja tekniikallaKoeajot -29.09.2026 -
Fiksut kaupat on turvallinen tapa ostaa ja myydä auto yksityishenkilöiden kesken
JututFiksut kaupat on turvallinen tapa ostaa ja myydä auto yksityishenkilöiden keskenJutut -21.09.2026
-
Ice Contact 2
LohjaIce Contact 2
350 € -
Naantali280 € -
Vantaa60 € -
X -ICENORTH
KirkkonummiX -ICENORTH
150 € -
Ice pro3
NivalaIce pro3
230 € -
Mercedes-Benz W447 W639 Vito
LaitilaMercedes-Benz W447 W639 Vito
1 490 €
AUTOUUTISET
-
Hirmuinen sääilmiö iskee pian – Kuva näyttää varoitukset myös Suomessa
Hirmuinen sääilmiö iskee pian – Kuva näyttää varoitukset myös Suomessa -
Media: Biden ja Trump pyysivät Muskia sulkemaan Starlinkin
Media: Biden ja Trump pyysivät Muskia sulkemaan Starlinkin -
Sharon Stone huomautti Michael Douglasille kesken intiimin kohtauksen – Karu näky paljastui reisistä
Sharon Stone huomautti Michael Douglasille kesken intiimin kohtauksen – Karu näky paljastui reisistä -
60-kiloinen rottweiler hyökkäsi lasten kimppuun – Isä puuttui peliin
60-kiloinen rottweiler hyökkäsi lasten kimppuun – Isä puuttui peliin -
K-kauppias rupesi tarjoamaan ilmaista pysäköintiaikaa – Näin kävi
K-kauppias rupesi tarjoamaan ilmaista pysäköintiaikaa – Näin kävi -
Mira kerää metsästä satoja euroja päivässä: ”Elämä kantaa ihan oikeasti”
Mira kerää metsästä satoja euroja päivässä: ”Elämä kantaa ihan oikeasti” -
Viranomainen päätti: Ehjät kyltit pitää vaihtaa – Hinta yli 50 000 euroa
Viranomainen päätti: Ehjät kyltit pitää vaihtaa – Hinta yli 50 000 euroa -
Julkisuudesta kadonnut Kauniit ja rohkeat -legenda ilmestyi kuvauksiin – Tältä hän näyttää nyt
Julkisuudesta kadonnut Kauniit ja rohkeat -legenda ilmestyi kuvauksiin – Tältä hän näyttää nyt

