Fordin pieni tila-auto on hyväntuulinen laatikkoleikki
Kovin usein ei tarvitse tila-autoa kutsua hyvän näköiseksi, mutta Fordin leikkisän tyylikäs Tourneo Courier saa kyllä tältä osin täydet pisteet.
Fordin paketti- ja tila-automalliston nimisaagan selaaminen saa hyvin helposti ihmisen sekavaan tilaan. Näissä kuvissa oleva auto on siis nimeltään Tourneo Courier, ja sen edeltävän ja siis ensimmäisen sukupolven auto oli nimeltään Transit Courier.
Tästä pykälää suurempi malli on Volkswagen Caddyn kanssa saman perusrakenteen jakava Tourneo Connect. Kumpikaan näistä ei ole kuitenkaan sukua Transit Customille tai Tourneo Customille, jotka ovat siis saman, tonniluokan pakettiauton umpi- ja pikkubussiversio.
Tourneo Courierin lisäksi mallistosta löytyy vielä umpipakettimallinen Transit Connect, joka on siis Tourneo Connectin umpipakettiversio.
Pysyitkö perässä?
Transit, tai jotain sinne päin

Ford, vaikka on Euroopassa ollut hieman takamatkalla esimerkiksi henkilöautomalliston ja sen sähköistymisen kanssa, porskuttaa kuitenkin paketti- ja tila-automarkkinassa, erityisesti Suomessa.
Pakettiautojen ja sen kaltaisten tuotteiden valikoima sisältää neljää eri peruskoria, joita on tarjolla useina eri versioina niin tavarain kuin henkilöidenkin kuljettamiseen. Tästä listasta pienintä päätä edustaa nyt koeajettu Tourneo Courier.
Toisin kuin aiemmin koeajamamme isompi Tourneo Connect, se ei perustu Volkswagenin perusrakenteeseen tai tekniikkaan vaan Fordin omalle Global B-rakenteelle ja on siis läheistä sukua edesmenneelle seitsemännen sukupolven Fiestalle ja edelleen mallistosta löytyvälle pienikokoiselle katumaasturialokas Pumalle.
Tourneo Courier venyttää kuitenkin näiden kahden perusrakennetta äärimmilleen. Pituutta autolla on 4,34 metriä, akseliväliä 2,69 metriä, leveyttä 1,79 metriä ja korkeuttakin 1,83 metriä. Koria riittää siis noin 30 cm enemmän kuin Fiestassa ja akseliväliäkin on venytetty 20 senttimetrillä.
Näiden mittojen ohella korin muoto on hyvin merkittävä tekijä tilojen synnyssä, sillä hyvin kulmikas ja korkea kori pitää sisällään melkoisen väljät sisätilat. Hartia- ja pääntila ei lopu kesken, edes koripallonpelaajilta.
Tekniikkapuolella vaihtoehtoja ei ole tarjolla: ainoa vaihtoehto on yksilitrainen, kolmesylinterinen bensiiniturbo 125-hevosvoimaisena. Sen seuraksi on pultattu 7-nopeuksinen kaksoiskytkinautomaattivaihteisto.
Varustevaihtoehtoja on kaksi: Titanium tai Active, joista jälkimmäinen lisää auton kylkeen seikkailumuovit ja vaihtaa osan arvokkaasta tyylistä vähän karkeampaan, katumaasturin kaltaisilla aromeilla maustettuun tilaan.
Riemurasialla liikenteessä
Fordin henkilöautomallisto on erityisesti sen eurooppalaisen haarakonttorin tuotteiden puolesta melko pitkään ollut jo oikein mukava ajettavuutensa osalta.
Fiestan pikkuautoon tarkoitetun alustarakenteen venyttäminen pienen pakettiautoon herättää helposti aiheellisen huolen siitä, riittävätkö perusrakenteen ominaisuudet näin pitkälle.
Huoli on kuitenkin turha. Fordmaisen selkeä ajettavuus ja hyvä ohjaus ovat periytyneet myös pikkupakuun oikeastaan sellaisenaan, samoin alustan viritys on onnistunut. Jousitus ei tunnu heppoiselta, mutta ei myöskään liian jämäkältä vaan kokonaisuus on tämän tyyppiseen autoon eheän tuntuinen.
Melutaso on toki jonkinlainen, sillä samaisen pikkuauton alusta synnyttää jonkin verran rengasmelua, mitä säestää kulmikkaan korin lievät tuulen kohinat erityisesti moottoritieajossa. Ja kun kaikukoppaa riittää useamman tuhannen litran verran, on äänimaisema varsinkin kovemmissa vauhdeissa vähintään odotusten mukainen.
Mitään yllättävää tässä ei ole, eikä Tourneo Courier erotu muista vastaavista ainakaan huonompana.
Mistä emme pitäneet?
Tourneo Courieria vaivaa täsmälleen sama vaiva kuin muitakin pienten, B-segmentin henkilöautojen pohjalle tehtyjä tila-autoja.
Takapenkin jalkatilat ovat, Fordin vakuutteluista huolimatta, hieman nihkeät erityisesti polvitilan osalta. Muutoin tilaa sitten riittääkin, ja jos Tourneo Courierilla matkustava joukkio edustaa pituudeltaan korkeintaan keskimittaisia suomalaisia, on ongelma selvästi pienempi.
Fordin Sync 4 -viihdejärjestelmä on asettelultaan ja sisältämiensä toimintojen osalta tuttua kauraa Fordin systeemien kanssa aiemmin tekemisissä olleille. Menee vahvasti makuasian puolelle, mutta todennäköisesti hyötyajoneuvopohjasta johtuen sen sijoittelu kojelautaan näyttää enemmän jälkiasenteiselta kuin varsinaiselta suunnittelun lähtökohdalta.
Systeemi on varustettu moderniin tapaan kosketustoiminnoilla, mutta ruutu on hieman ”sisällä” kojelaudassa eivätkä varsinkaan alalaidan valikon toiminnot ole aivan ensimmäisenä käsillä.
Kuljettajan penkistä löytyy säädettävä kyynärnoja, joka on ilman muuta tervetullut varuste. Se tosin soveltuu vain kevyeen kyynärpään lepuuttamiseen, sillä noja on ehkä aikuiseen makuun hieman kapea ja tuntuu aavistuksen heppoiselta, vaikka todennäköisesti kestääkin käyttöä ja vuosia.
Pienikokoinen turbomoottori joutuu tekemään jonkin verran töitä taistellessaan tuulta vasten, joten laatikkomaisen auton polttoaineenkulutus nousee varsinkin reippaamassa ajossa. Moottoritiellä Ford imaisee helposti reilut 8 litraa bensiiniä kesärajoitusten ollessa voimassa. Tämä ei ole kuitenkaan yllätyksellistä tämän tyyppisessä laitteessa.
Mitä ja kenelle?
Muutamista pienistä parantamista vaativista yksityiskohdistaan huolimatta Tourneo Courier on todella mainio perheauto. Se on tavaratiloiltaan väljempi kuin suuretkaan farmariautot, nostokynnys on todella alhainen ja tilaa saa käden käänteessä kuin, noh, pieneen pakettiautoon.
Tila-automaiset liukuovet tekevät kauppakeskusten parkkipaikoilla operoimisesta helppoa ja huoletonta ja näkyvyys oikeastaan vähän joka suuntaan on mainio.
Lopulta myös Active-varustellun mallin ulkokuoren graafisuus, kolmevärisyys ja riemukas ulkonäkö nostavat sen pisteitä yli sen mitä tästä luokasta normaalisti olisi tarjolla.
Ford Tourneo Courier Ford Tourneo Courier Active 1.0
Also read
-
Koeajo: Ford F-150 – Aivan fantastinen työkalu
Koeajo: Ford F-150 – Aivan fantastinen työkalu -
Ford Kuga HEV - suosikkimalli täyshybridinä
Ford Kuga HEV - suosikkimalli täyshybridinä -
Ford Focus Active Wagon - mökkiteiden perusfarmari
Ford Focus Active Wagon - mökkiteiden perusfarmari -
Ford Fiesta Flexifuel - tankatessa omistaja voi hymyillä
Ford Fiesta Flexifuel - tankatessa omistaja voi hymyillä -
Ford Mustang Mach-E – Hyvästit muskelille
Ford Mustang Mach-E – Hyvästit muskelille -
Ford Puma ST – Ärhentelevä katumaasturi
Ford Puma ST – Ärhentelevä katumaasturi
-
Tässä ovat Nettiauton myydyimmät autot vuonna 2025
JututTässä ovat Nettiauton myydyimmät autot vuonna 2025Jutut -08.01.2026 -
Koeajo: Kia EV4 Fastbackin muotokieli saa kilpailijat näyttämään eiliseltä
KoeajotKoeajo: Kia EV4 Fastbackin muotokieli saa kilpailijat näyttämään eiliseltäKoeajot -18.12.2025 -
Autoliikkeitä kiinnostavat yllättävän paljon ajetut käytetyt autot
JututAutoliikkeitä kiinnostavat yllättävän paljon ajetut käytetyt autotJutut -15.12.2025
-
Kesärenkaat ja aluvanteet
PyhäjärviKesärenkaat ja aluvanteet
500 € -
Ylöjärvi150 € -
RPX -800
JoensuuRPX -800
290 € -
Hakkablue
NurmijärviHakkablue
250 € -
Masters
HelsinkiMasters
100 € -
Primacy 4
LohjaPrimacy 4
280 €
CAR NEWS
-
Trumpin uskomaton kommentti leviää maailmalla – Oliko tämä uhkaus?
Trumpin uskomaton kommentti leviää maailmalla – Oliko tämä uhkaus? -
Karu kuva julki: Tällaista laskua ei ole Suomen asuntohinnoissa nähty ikinä
Karu kuva julki: Tällaista laskua ei ole Suomen asuntohinnoissa nähty ikinä -
Teemu Selänne ja aktivisti sanasodassa – Video julki ilman lupaa
Teemu Selänne ja aktivisti sanasodassa – Video julki ilman lupaa -
Tilanne päällä eduskunnassa – Jussi Halla-aho marssi sote-valiokunnan huoneeseen
Tilanne päällä eduskunnassa – Jussi Halla-aho marssi sote-valiokunnan huoneeseen -
Johannes Klæbo julkaisi paljonpuhuvan kuvan sairaalasta
Johannes Klæbo julkaisi paljonpuhuvan kuvan sairaalasta -
Harvinainen tilanne kalenterissa – Seuraavan kerran vasta 2037
Harvinainen tilanne kalenterissa – Seuraavan kerran vasta 2037 -
Amerikkalaismedia eläkeläisille: Muuttakaa Suomeen
Amerikkalaismedia eläkeläisille: Muuttakaa Suomeen -
Pieni vauva taisteli hengestään – Äiti, 19, kuvasi
Pieni vauva taisteli hengestään – Äiti, 19, kuvasi