Tilava ja kätevä katumaasturi BMW X3 xDrive30e - BMW Hybridimallisto osa 4
BMW X3 oli vuonna 2004 allekirjoittaneelle ensimmäinen katumaasturi, joka oli oikeasti todella hyvä ajaa. Vetääkö ladattava hybridi BMW X3 xDrive30e vertoja edeltäjälleen?
Lääniä riittää tavaroille ja matkustajille

Vaikka BMW X3 on jonkin verran pienempi kuin BMW X5, on kyseessä isokokoinen katumaasturi. Auton tilat ovat suorastaan hulppeat normaalisti suomalaisessa perhekäytössä olevaan autoon eli Golf-kokoluokkaan verrattuna. Tämä pätee niin tavaratilassa, takaistuimella kuin edessä ratin takana tai kartturin puolella.
Sisätilojen laatu on korkeatasoinen ja viimeistely huoliteltua. Edessä jakkarat ovat tässä Charged Edition Sport -mallissa huippumukavat ja hyvin tukevat urheiluistuimet. Ristiselän tuen säädön saa mukaan lisäeuroilla.
Ohjaustuntuma ja tilat erottavat kilpailijoista
BMW X3:n suorat kilpailijat ovat Audin Q5, Mercedes GLC ja Volvon XC60. Kaikilla on BMW:n tapaan tarjolla ladattava hybridi. Vahvuus verrattuna kilpailijoihin on ohjauksen ja ajamisen tarkkuus sekä tilat. Toisin tilojen puolesta ero on marginaalinen ja esimerkiksi Volvon tavaratila on ainakin paperilla aavistuksen isompi. Toisaalta BMW pesee tavaratilan koossa sekä Audin että Mercedesin.
Plug-in-hybridi tarjoaa ahkeralle lataajalle mahdollisuuden ajaa arjessa nollapäästöillä ja pitkiin reissuihin ilman ennakkosuunnittelua. BMW:n ladattavien hybridien mallisto on laaja ja sen päälle tulee runsas kattaus MHEV- eli kevythybridimalleja. Mukava lisä X3:n mallivalikoimaan on myös uusi täyssähköauto iX3. Lue Taukopaikan artikkeli iX3:sta täältä.
Jouheva ohjaus eri tilanteissa
Nelivetoisessa BMW X3 xDrive30e:ssa teho, vääntö ja kulkupuoli ovat kunnossa. Auto on lähes tunnoton kaarteille eli kallistelua ei juurikaan esiinny, vaikka autossa istutaan korkealla. Ohjaus on sen sijaan on vauhdissa tunnokas ja vastaavasti parkkipyörityksissä erittäin kevyt käyttää. Hybridijärjestelmä toimii hyvin yhteen 8-portaisen vaihteiston ja polttomoottorin kanssa.
Täyteen ladatulla akustolla pääsee WLTP-mittaustavan mukaan parhaimmillaan 46 kilometriä. Toki olosuhteet vaikuttavat, ja Suomen talvessa 40 km voi olla jo hyvä saavutus. 12 kWh ajoakuston lataa nopeimmillaan tyhjästä täyteen noin 3,5 tunnissa.
Kehitystä ensimmäisestä sukupolvesta
BMW X3 tarjoaa tässä kolmannessa painoksessaan samat hyvät ominaisuudet kuin ensimmäisen sukupolven auto vuonna 2004. Malli loistaa edelleen ajettavuudessa, ulkomuodossa sekä laadukkaissa ja tilavissa sisätiloissa.
Verrattuna vuoden 2004 malliin tilaa on vuonna 2021 enemmän, auto on aiempaa hiljaisempi ja ajettavuus on parantunut entisestään. Kehityksen huomaa ohjaamon laatuvaikutelmassa, mittaristona toimivasta näytöstä ja keskeltä autoa löytyvästä kosketuksella toimivasta ruudusta, jota voi myös käyttää perinteiseen tyyliin iDrive-rullalla.
Katso BMW X3 xDrive30e -autot >>
Koeajo BMW X3 xDrive30e on osa 4/10 BMW:n kanssa tuotetusta koeajosarjasta.
Osa 1: BMW 530e xDrive >>
Osa 2: BMW 330e Touring xDrive >>
Osa 3: BMW X1 xDrive25e >>
Osa 5: BMW 520d A xDrive MHEV >>
BMW X3 BMW X3 xDrive30e A Charged Edition xLine
LUE MYÖS
-
BMW X3 – Koneen mitalla paremmaksi
BMW X3 – Koneen mitalla paremmaksi -
BMW i5 eDrive40 Touring – Luokkansa paras sähköauto
BMW i5 eDrive40 Touring – Luokkansa paras sähköauto -
BMW iX2 xDrive30 – Sähköneliveto bränditietoiselle
BMW iX2 xDrive30 – Sähköneliveto bränditietoiselle -
BMW i5 - Moderni sähköauto ja perinteinen sedan Baijerista
BMW i5 - Moderni sähköauto ja perinteinen sedan Baijerista -
BMW iX M60 - lisää tehoa saanut katumaasturi on maaginen kokemus
BMW iX M60 - lisää tehoa saanut katumaasturi on maaginen kokemus -
BMW i4 M50 - sähköistä M-sarjan BMW:tä kannatti odottaa
BMW i4 M50 - sähköistä M-sarjan BMW:tä kannatti odottaa
-
Nettikaravaani uudistuu päätelaiteriippumattomaksi: helppoutta hakuun ja turvaa kaupankäyntiin
VinkitNettikaravaani uudistuu päätelaiteriippumattomaksi: helppoutta hakuun ja turvaa kaupankäyntiinVinkit -17.04.2026 -
Kokeile AI-pohjaista Hakuapuria – kerro omin sanoin, millaista autoa etsit
VinkitKokeile AI-pohjaista Hakuapuria – kerro omin sanoin, millaista autoa etsitVinkit -09.04.2026 -
Tässä ovat Nettiauton myydyimmät autot vuonna 2025
JututTässä ovat Nettiauton myydyimmät autot vuonna 2025Jutut -08.01.2026
-
Ilmajoki250 € -
Ilmajoki1 100 € -
114 w26
Forssa114 w26
350 € -
X-ice north 4
KuopioX-ice north 4
299 € -
Rxmotion
HyvinkääRxmotion
200 € -
Rovaniemi350 €
AUTOUUTISET
-
Juha Miettinen on kuollut – Tragedia Saksan kisassa
Juha Miettinen on kuollut – Tragedia Saksan kisassa -
Trumpilta törkeä vihjaus
Trumpilta törkeä vihjaus -
Perhe lähti risteilylle USA:ssa – Teinipojan hytistä tehtiin järkyttävä löytö
Perhe lähti risteilylle USA:ssa – Teinipojan hytistä tehtiin järkyttävä löytö -
Suomalaisen traaginen kolari keskeytti kisan – Näin selostajat reagoivat: ”En ole nähnyt koskaan aiemmin”
Suomalaisen traaginen kolari keskeytti kisan – Näin selostajat reagoivat: ”En ole nähnyt koskaan aiemmin” -
Entinen Miss Suomi poseeraa rinnat paljaana
Entinen Miss Suomi poseeraa rinnat paljaana -
Latvia ja Liettua sulkevat ilmatilansa EU-maan johtajalta
Latvia ja Liettua sulkevat ilmatilansa EU-maan johtajalta -
Laulajatähti pidätettiin murhasta epäiltynä – 14-vuotiaan tytön ruumis löytyi Teslasta
Laulajatähti pidätettiin murhasta epäiltynä – 14-vuotiaan tytön ruumis löytyi Teslasta -
Jani Sievisen ex-vaimo esittelee uuden rakkaansa – ”Tietää jo mitä saa”
Jani Sievisen ex-vaimo esittelee uuden rakkaansa – ”Tietää jo mitä saa”

