Kompakti voimanpesä BMW X2 xDrive25e - BMW Hybridimallisto osa 6
X2 täydentää BMW:n maasturikavalkadia. Se sopii niille, jotka eivät tarvitse paljon tilaa, mutta haluavat näyttävän kompaktinkokoisen katumaasturin nelivetoisena ja ladattavana hybridinä.
BMW:n maastureiden eli X-malliston coupémaisesti muotoillussa X2:ssa xDrive-neliveto syntyy, kun 1,5-litrainen ja kolmesylinterinen bensaturbo antaa voiman etupyörille ja sähkömoottori takapyörille.
Sähkölataus riittää arkiajoihin

Autossa on 10 kWh:n ajoakusto. Sen turvin autolla yltää sähköllä optimiolosuhteissa jopa 53 kilometriä, joka riittää enemmän kuin hyvin useimmille suomalaisille päivän ajoihin. Toki talvikeli, pakkanen ja repivä ajotyyli verottavat ajomatkaa.
Auton keskinäytöstä, joko iDrive-rullalla tai suoraan ruudusta, voi valita vaihtoehtoja, jos esimerkiksi haluaa säästää sähköä kaupungissa ajoa varten. Tällöin polttomoottori lataa autoa. Ajoakuston lataus tyhjästä täyteen vie nopeimmillaan reilu kolme tuntia ja 80% varaukseen lataaminen vie noin 2,5 tuntia.
Ainut luokassaan
Aiemmin koeajetun BMW X1 xDrive25e:n pahimmat ja lähimmät kilpailijat tulevat tutuista leireistä. Ne ovat Audi Q3, Mercedesin GLA ja Volvon XC40. Kaikki edellä mainitut merkit tarjoavat nyt BMW:n tapaan ladattavan hybridin omista malleistaan.
Tälle X2:lle ei suoria kilpailijoita löydy, sillä aiemmin mainituilla muilla premium-merkeillä ei ole tarjolla coupémaista katumaasturia, joten erottuminen onnistuu varsin helposti.
Kompaktit mutta mukavat tilat
X2:n tavaratila on selkeän muotoinen ja helppo laajentaa. Takaistuin sopii mainiosti perheen pienimmille. Jos kaipaat takaistuimille enemmän tilaa, kannattaa suunnata BMW X-mallistossa katse X1:een tai isompiin vaihtoehtoihin.
Ohjaamo on mukavan väljä myös isokokoiselle kuskille, vaikka kyseessä on kompaktin kokoinen ja näyttävän coupémaisesti muotoiltu katumaasturi. Kuten monessa muussakin sarjan koeajossa on todettu, M Sport -varustellun BMW:n sportti-istuin on huippumukava ja samalla ajoasentoa tukeva.
Helppoa ajoa molemmilla moottoreilla
Ajossa X2 xDrive25e:n kolmisylinterinen bensaturbo pörisee ja vääntää nätisti, sähkömoottori antaa kivasti lisäpotkua. Pelkällä sähköllä ajettaessa auto liikkuu mukavan pirteästi, vaikka sähkömoottorin koko on vain 95 hevosvoimaa. Yhteisteho polttomoottorin kanssa on 220 hevosvoimaa.
Myös taka-akselille sijoitetulla sähkömoottorilla toteutettu neliveto toimii. Auto on samaan aikaan sekä looginen ja turvallinen, että mukava ja freesi ajaa.
Katso BMW X2 xDrive25e -autot >>
Koeajo BMW X2 xDrive25e on osa 6/10 BMW:n kanssa tuotetusta koeajosarjasta.
Osa 1: BMW 530e xDrive >>
Osa 2: BMW 330e Touring xDrive >>
Osa 3: BMW X1 xDrive25e >>
Osa 4: BMW X3 xDrive 30e >>
Osa 5: BMW 520d A xDrive MHEV >>
BMW X2 BMW X2 xDrive25e A Charged Edition M Sport
Also read
-
BMW X2 – Elämäntapaa ulkomuodon ehdoilla
BMW X2 – Elämäntapaa ulkomuodon ehdoilla -
BMW i5 eDrive40 Touring – Luokkansa paras sähköauto
BMW i5 eDrive40 Touring – Luokkansa paras sähköauto -
BMW iX2 xDrive30 – Sähköneliveto bränditietoiselle
BMW iX2 xDrive30 – Sähköneliveto bränditietoiselle -
BMW i5 - Moderni sähköauto ja perinteinen sedan Baijerista
BMW i5 - Moderni sähköauto ja perinteinen sedan Baijerista -
BMW iX M60 - lisää tehoa saanut katumaasturi on maaginen kokemus
BMW iX M60 - lisää tehoa saanut katumaasturi on maaginen kokemus -
BMW i4 M50 - sähköistä M-sarjan BMW:tä kannatti odottaa
BMW i4 M50 - sähköistä M-sarjan BMW:tä kannatti odottaa
-
Tässä ovat Nettiauton myydyimmät autot vuonna 2025
JututTässä ovat Nettiauton myydyimmät autot vuonna 2025Jutut -08.01.2026 -
Koeajo: Kia EV4 Fastbackin muotokieli saa kilpailijat näyttämään eiliseltä
KoeajotKoeajo: Kia EV4 Fastbackin muotokieli saa kilpailijat näyttämään eiliseltäKoeajot -18.12.2025 -
Autoliikkeitä kiinnostavat yllättävän paljon ajetut käytetyt autot
JututAutoliikkeitä kiinnostavat yllättävän paljon ajetut käytetyt autotJutut -15.12.2025
-
Green-Max
LahtiGreen-Max
160 € -
Ylöjärvi140 € -
Audi A6 Allroad
LaitilaAudi A6 Allroad
790 € -
VENTUS
IsokyröVENTUS
340 € -
SP-9
LempääläSP-9
950 € -
Sipoo250 €
CAR NEWS
-
Yllättävä käänne Taiwanin yllä – Mitä Kiina puuhaa?
Yllättävä käänne Taiwanin yllä – Mitä Kiina puuhaa? -
Donald Trumpilta älytön lausunto
Donald Trumpilta älytön lausunto -
Tällä Iran iskee USA:ta vastaan – ”Jälki on paikoin aika tuhoisaa”
Tällä Iran iskee USA:ta vastaan – ”Jälki on paikoin aika tuhoisaa” -
Matkustaja sanoi lentokentällä kielletyn sanan – Ei olisi kannattanut
Matkustaja sanoi lentokentällä kielletyn sanan – Ei olisi kannattanut -
Kovaa puhetta: Kolmas maailmansota on alkanut
Kovaa puhetta: Kolmas maailmansota on alkanut -
Sairaalaan joutuneesta Johannes Klæbosta päivitys
Sairaalaan joutuneesta Johannes Klæbosta päivitys -
Trump yritti saada Audin tanssimaan pillinsä mukaan – Autojätti tekikin päinvastoin
Trump yritti saada Audin tanssimaan pillinsä mukaan – Autojätti tekikin päinvastoin -
Janne Mustonen on kuollut
Janne Mustonen on kuollut

