BMW 545e xDrive ei tingi tehoissa - BMW Hybridimallisto osa 9
Nettiauton ja BMW:n yhteistyössä tuottaman koeajosarjan yhdeksännessä osassa hypätään järeääkin järeämmän BMW 545e xDrive A Charged Edition M Sportin kyytiin.
Ruhtinaalliset hepat

545e xDrive on voimanpesä, jota voisi kuvailla vaikka seuraavasti: jos 292-hevosvoimainen 530e xDrive ei riitä, niin onneksi on tarjolla tämä 394-hevosvoimainen menopeli.
Auton hybridijärjestelmä on sama kuin edustusauto 7-sarjassa, ja sama on käytössä aiemmin koeajossa olleessa uudessa BMW X5 xDrive45e:ssä. Miten tuplaturboahdettu kuusisylinterinen bensamoottori ja 109 hevosvoiman sähkömoottori sopivat suosittuun 5-sarjan BMW:hen? Palataan siihen, kun on tutustuttu autoon sisältä ja ulkoa.
Näppärät tilat ja säädöt
Sisältä 5-sarjan BMW:stä löytyvät ison sedanin isot tilat. Mukaan mahtuvat niin ihmiset kuin tavarat, tosin on hyvä huomioida, että lataushybridi-tekniikka nipsaisee 5-sarjan tavaratilasta reilut 100 litraa pois.
Modernin ohjaamon kruununa toimii tuttuun tapaan onnistunut M Sport -istuin. Isokokoisesta keskinäytöstä hoidetaan hybridijärjestelmän latausasetuksia ja vaihteenvalitsimen vierestä ajo-ohjelmia.
Latausportti löytyy etulokasuojasta. Akuston lataaminen tyhjästä täyteen kestää noin 3,5 tuntia. Auton sähköinen kantama on jopa 57 kilometriä, mihin toki vaikuttavat olosuhteet ja ajotyyli.
Rouheaa menoa
Ajossa nelivetoisen 545e xDriven väkevyys yllättää, vaikka tekniset speksit ovat ennakkoon tiedossa. Voimaa ja tehoa on tarjolla niin yltäkylläisesti, että naurattaa.Voimavarojen ulosmittaus on raju ja nopea, mutta iloinen hetki. Suomen tieliikenteen maksiminopeus on tällä 4,6 sekunnissa sataan kiihtyvällä autolla äkkiä saavutettu.
Muissakaan käyttöominaisuuksissa ei ole moitittavaa. Neliveto toimii liukkaissa olosuhteissa täsmällisesti ja huomaamattomasti. Myös sähkömoottori liikuttaa yksinään isoa autoa kevyen oloisesti.
5-sarjan BMW:n suorat kilpailijat ovat Mercedes-Benz E-sarja, Audi A6 ja Volvo S90. BMW 545e xDrive erottuu kilpailijakentässä edukseen hurjan voimalinjansa ansiosta. Lisäksi autossa on napakka käteenistuva ajettavuus. Laatu huokuu 545e:n käsittelymukavuudesta ja ajotuntumasta.
Katso BMW 545e xDrive -autot >>Koeajo BMW 545e xDrive on osa 9/10 BMW:n kanssa tuotetusta koeajosarjasta.
Osa 1: BMW 530e xDrive >>
Osa 2: BMW 330e Touring xDrive >>
Osa 3: BMW X1 xDrive25e >>
Osa 4: BMW X3 xDrive 30e >>
Osa 5: BMW 520d A xDrive MHEV >>
Osa 6: BMW X2 xDrive25e >>
Osa 7: BMW X5 xDrive45e >>
Osa 8: BMW 420d A xDrive MHEV >>
BMW 545 545e xDrive A Charged Edition M Sport
LUE MYÖS
-
BMW i5 eDrive40 Touring – Luokkansa paras sähköauto
BMW i5 eDrive40 Touring – Luokkansa paras sähköauto -
BMW iX2 xDrive30 – Sähköneliveto bränditietoiselle
BMW iX2 xDrive30 – Sähköneliveto bränditietoiselle -
BMW i5 - Moderni sähköauto ja perinteinen sedan Baijerista
BMW i5 - Moderni sähköauto ja perinteinen sedan Baijerista -
BMW iX M60 - lisää tehoa saanut katumaasturi on maaginen kokemus
BMW iX M60 - lisää tehoa saanut katumaasturi on maaginen kokemus -
BMW i4 M50 - sähköistä M-sarjan BMW:tä kannatti odottaa
BMW i4 M50 - sähköistä M-sarjan BMW:tä kannatti odottaa -
BMW 320e - ladattava kolmonen kohtuullisella budjetilla
BMW 320e - ladattava kolmonen kohtuullisella budjetilla
-
Kokeile AI-pohjaista Hakuapuria – kerro omin sanoin, millaista autoa etsit
VinkitKokeile AI-pohjaista Hakuapuria – kerro omin sanoin, millaista autoa etsitVinkit -09.04.2026 -
Tässä ovat Nettiauton myydyimmät autot vuonna 2025
JututTässä ovat Nettiauton myydyimmät autot vuonna 2025Jutut -08.01.2026 -
Koeajo: Kia EV4 Fastbackin muotokieli saa kilpailijat näyttämään eiliseltä
KoeajotKoeajo: Kia EV4 Fastbackin muotokieli saa kilpailijat näyttämään eiliseltäKoeajot -18.12.2025
-
Hakka C
KihniöHakka C
420 € -
Mercedes-Benz W205 C-sarja
LaitilaMercedes-Benz W205 C-sarja
350 € -
Mercedes-Benz W251 R-sarja
LaitilaMercedes-Benz W251 R-sarja
990 € -
Mercedes-Benz W213 E-sarja
LaitilaMercedes-Benz W213 E-sarja
850 € -
Mercedes-Benz W177, A, B ,CLA
LaitilaMercedes-Benz W177, A, B ,CLA
650 € -
Karkkila255 €
AUTOUUTISET
-
Siperian ilmasto Suomeen? Kauhuskenaario lähempänä kuin luullaan
Siperian ilmasto Suomeen? Kauhuskenaario lähempänä kuin luullaan -
Bensiini 3 euroa litralta – Ei hinnoitteluvirhe
Bensiini 3 euroa litralta – Ei hinnoitteluvirhe -
Tyhjää on – Timo Jutila on ymmällään
Tyhjää on – Timo Jutila on ymmällään -
Vaarallinen tilanne Suomenlahdella – Viro ei uskalla puuttua
Vaarallinen tilanne Suomenlahdella – Viro ei uskalla puuttua -
Ruokatehdas laittaa lapun luukulle
Ruokatehdas laittaa lapun luukulle -
Daniel, 29, sai Youtubelta hälyttävän ilmoituksen – Tämä on tilanne nyt
Daniel, 29, sai Youtubelta hälyttävän ilmoituksen – Tämä on tilanne nyt -
Teemu Keskisarja laittoi erikoisen show'n pystyyn eduskunnassa
Teemu Keskisarja laittoi erikoisen show'n pystyyn eduskunnassa -
Tapparan lipputilanne näyttää edelleen karulta
Tapparan lipputilanne näyttää edelleen karulta

